Victorie de moral împotriva “studentelor”

Sala Sporturilor “Lascăr Pană” a găzduit sâmbătă la amiază meciul amical de handbal feminin dintre CS Minaur Baia Mare şi U Cluj Napoca.

Faza de joc in timpul meciului amical de handbal CS Minaur Baia Mare – Universitatea Cluj, in Sala Sporturilor Lascar Pana, sambata, 2 septembrie 2017. FOTO: Paul Ursachi / www.upfoto.ro

Aşteptat cu nerăbdare de iubitorii handbalului feminin băimărean, meciul a început sub semnul unei uşoare dominări a fetelor noastre care în minutul 4 conduceau cu 2-0. A urmat o cădere de 5-6 minute în care clujencele, conduse de pe bancă de fostul campion cu Minaur, Adi Popovici, au revenit puternic şi profitând de câteva ratări ale gazdelor au dus scorul la 2-5. Următoarele 10 minute ne-au aparţinut în totalitate, reuşind chiar să marcăm 6 goluri fără să fi primit nici unul (10-6, min. 19), ajutaţi fiind şi de câteva intervenţii eficiente ale Cristinei Enache. Cu doar 11 jucătoare în lot, clujencele s-au mobilizat şi până pe final s-au apropiat chiar la un gol (11-10, min. 25), profitând şi de o dublă eliminare în tabăra noastră. Repriza s-a încheiat cu un avantaj de două goluri pentru CS Minaur (13-11).

Experienţa jocurilor în prima ligă şi-a spus cuvântul în prima parte a reprizei secunde când studentele au reuşi până în minutul 40 să egaleze la 17 şi chiar, imediat apoi, să conducă cu un gol. Şi-au păstrat acest avans până în minutul 54 (22-23), când băimărencele au avut o răbufnire de orgoliu şi au trecut în avantaj, reuşind să încheie meciul cu două goluri în faţă (28-26). Meciul a fost unul aprig disputat, dovadă stând cele 11 eliminări de 2 minute dictate, printre care şi eliminarea antrenorului oaspetelor, pentru repetate proteste aduse arbitrilor.

CS Minaur: Portari – Enache, Nastasă, Rusu; Jucătoare – Tecar (8 goluri), Zaremba (5), Andriţa (3), Poradnik (2), Bondar (2), Bledea (2), Bidaşcu (2), Mykytei (1), Naumenko (1), Preda (1), Lipară (1), Pricop, Gaiu.

Următoarele meciuri amicale pentru CS Minaur vor avea loc marţi 5 septembrie, ora 18.30 şi miercuri, 6 septembrie, ora 11.30, ambele în compania ucrainiencelor de la HC Karpaty Uzhgorod, vicecampioane în sezonul 2016-2017.