Victorie amicală în primul meci al anului

Handbalistele de la CS Minaur Baia Mare au câştigat, cu 25-24 (13-12), primul joc de pregătire din 2019, disputat pe teren propriu, împotriva echipei CS Gloria 2018 Bistriţa Năsăud.

Gazdele au început excelent şi după 5-0 în minutul 7 diferenţa s-a mărit la 6 goluri (8-2 în minutul 12), moment în care antrenorul bistriţean H. Paşca a cerut primul time out. După pauză Gloria a egalat la 13 dar băimărencele s-au distanţat din nou la 4 goluri (17-13 în minutul 37).

Ambele echipe au rulat întregul efectiv avut la dispoziţie. Jocul s-a echilibrat şi oaspetele au egalat la 20 la jumătatea reprizei secunde. Cu un minut înainte de final scorul era tot egal, 24-24. Oana Bondar înscrie la ultimul atac al echipei Minaur, iar portarul Nastasă apără o aruncare a oaspetelor şi asigură victoria echipei Minaur.

De la gazde a lipsit Luciana Popescu, iar din tabăra bistriţeană Laura Pristaviţă şi Garcia Avila, toate din motive medicale.

CS Minaur – CS Gloria Bistriţa 25-24 (13-12)

Sala sporturilor „Lascăr Pană” – circa 100 de spectatori.

Arbitri: Dumitru Sechel şi Sorin Cosma.

Minaur: Enache (5 intervenţii bune, inclusiv o aruncare de la 7 m), Medvedova (7 intervenţii bune, inclusiv o aruncare de la 7 m), Nastasă (6) – Tecar 6 goluri, Bondar 5, Burlachenko 3, Orşivschi 2, Rysankova 2, Cîrstea 2, Taivan 2, Shteriova 1, Seraficeanu 1, Lisewska 1, Polocoşer, Lipară, Argyelan. Antrenori: C. Buceschi, M. Kovacs şi Cl. Cetăţeanu.

Gloria: Sântămărean (5), Măzăreanu (6), Inculeţ (2) – Dincă 4 (2 din 7 m), Paraschiv 4, Szabo 4 (1), Bărbos 3, Ardean Elisei 3 (2), Raţiu 2, Tetean 2, Rodriguez 1, Bloj 1, Todor, Adin, Zegrean, Giurgiuca. Antrenori: H. Paşca şi R. Moldovan.

Aruncări de la 7 m: 0-7 (transformate: 0-5, au ratat Rodriguez şi Szabo).

Minute de eliminare: 4-0.

Săptămâna viitoare sunt programate primele două etape din 2019 în Liga Florilor. Băimărencele vor juca ambele meciuri pe teren propriu: miercuri, 9 ianuarie de la ora 18 cu ASC Corona 2010 Braşov şi sâmbătă, 12 ianuarie de la ora 17:30 cu HC Zalău.