Minaur vrea victoria cu Băcau pentru a rămâne pe podium

Duminică seară, de la ora 18.00, sala de sport a {colii gimnaziale nr. 5 “Vasile Alecsandri” va fi gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Bacău, joc din cadrul etapei a cincea din Liga Zimbrilor. Băimărenii ocupă locul al treilea de pe podium, după ce în primele patru runde au obținut trei succese și o remiză, iar pentru a rămâne acolo au nevoie de o nouă victorie. Nu va fi însă un meci ușor, pentru că și Bacău este aproape de noi, cu 9 puncte, din trei victorii și un eșec.

Lotul CS Minaur

  • Portari: Ionuț Ciobanu (4/0), Adrian Țenghea (4/0), Răzvan Apostu
  • Extremă stânga: Tomas Cip (3/2), Daniel Bera (4/3), Sergiu Makaria
  • Inter stânga: Alexandru Csepreghi (4/32), Tudor Botea (4/6)
  • Centru: Janja Vojvodic (4/8), Călin Căbuț (4/6), Andrei Buzle (3/4), Erik Pop, Mihai Dobra
  • Inter dreapta: Vojislav Brajovic (4/10), Daniel Mureșan (3/3)
  • Extremă dreapta: Milan Kotrc (4/14), Georgel Haiduc (4/4)
  • Pivot: Teo Coric (4/7), Albert Cristescu (4/6), Robert Nagy (4/0), Mihai Bușecan (3/0)
  • Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou

 

CSM Bacău

  • Portari: Răducu Tamaș, Richard Freiwaldm, Viaceslav Saldațenka, Eugen Crăciunescu
  • Jucători de câmp: Adrian Tîrzioru (15 goluri marcate pâna acum), Robert Gal (1), Andrei Drăgan (6), Mihai Cotinghiu (5), Alexandru Juverdianu, Viaceslav Sadovi (6), Mihai Huta (6), Nikola Crnoglavac (25), Bogdan Păunescu, Alexandru Tărîță (22), Gabriel Cotinghiu, Rareș Păunică (9), Eduard Iordachi (1), Alexandru Bologa (4), Bahdan Serhel (7 – Belarus), Valentin Anton (1), Alex Dascălu
  • Antrenor: Adrian Petrea

 

Etapa 5

  • Steaua București – CS HC Buzău (sâmbătă, 15.30, TVR 1). Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Obs. A. Lupșa (Reșița)
  • CSM Făgăraș – SCM Politehnica Timișoara (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Iulian Ghita – Sebastian Topoliceanu (Constanța). Obs. P. Suică (Alexandria)
  • CSM Focșani – Dobrogea Sud Constanța (sâmbătă, 18.30). Arbitri: Robert Harabagiu – Silviu Stănescu (Moreni). Obs. D. Manea (București)
  • CSM Vaslui – CSM București (sâmbătă, 18.30). Arbitri: Ionuț Cazan – Gesur Suliman (Constanța). Obs. R. Cojocaru (Brașov)
  • Dinamo București – AHC Dunărea Călărași (duminică, 15.30, TVR 1). Arbitri: Gabriel Badiu – Ionuț Barbu (Cluj-Napoca). Obs. A. Cîrligeanu (București)
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Bacău (duminică, 18.00). Vom avea arbitri din Repunlica Moldova, probabil Dorian Sîrbu – Victori Serediuc. Obs. V. Dobre (București)
  • Potaissa Turda – CSM Reșița (duminică, 18.00). Arbitri: Alexandru Nițișor – Alin Stamatoiu (Râmnicu Vâlcea). Obs. I. Vizitiu (Deva)

Clasament

  1. Dinamo București – 12p (122-111) – 4
  2. CSM Focșani – 10p (97-86) – 4
  3. Minaur Baia Mare – 10p (106-96) – 4
  4. Steaua București – 10p (118-113) – 4
  5. Potaissa Turda – 9p (92-78) – 3
  6. CSM Bacău – 9p (117-110) – 4
  7. CSM Vaslui – 6p (105-104) – 4
  8. CSM București – 4p (109-107) – 4
  9. Dobrogea Sud – 3p (112-109) – 4
  10. Dunărea Călărași – 1p (77-82) – 3
  11. CS HC Buzău – 1p (96-106) – 4
  12. Poli Timișoara – 1p (100-112) – 4
  13. CSM Reșița – 1p (110-122) – 4
  14. CSM Făgăraș – 0p (87-113) – 4

Etapa 6. Miercuri, 2 octombrie: Dobrogea Sud – Vaslui (18.00), Timișoara – Focșani (18.00, TVR HD). Joi, 3 octombrie: Reșița – Dinamo; Bacău – Potaissa; Călărași – Făgăraș (18.00). Vineri, 4 octombrie: Steaua – CS Minaur (18.00, TVR HD); Buzău – CSM București (18.30).

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș
  • Etapa 11 (joi, 21 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur
  • Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui
  • Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur.