Minaur vine cu un punct din deplasarea de la Timișoara

De joi până sâmbătă se dispută jocurile etapei a doua din Liga Zimbrilor la handbal masculin. CS Minaur a avut o deplasare foarte dificilă, la SCM Politehnica Timișoara, deținătoarea trofeului Cupei României și participantă în Cupa EHF. Partida s-a disputat joi după-amiază, în Sala Sporturilor “Constantin Jude” din Timișoara, iar cele două echipe au terminat la egalitate, 26-26 (12-11).

Am avut un meci extrem de interesant și foarte echilibrat, iar Minaur a fost extrem de aproape să obțină toate cele trei puncte, dar n-a gestionat prea bine ultimele minute, mai ales după ce a condus cu 24-21. Sigur, băimărenii puteau și pierde, pentru că ultimul atac a aparținut gazdelor, dar băieții noștri au rezistat.

Minaur a început bine jocul, a condus 3-1 (6), dar gazdele au egalat și au întors rezultatul, având însă maximum două goluri avantaj: 7-5 (14), 8-6 (16). Am egalat la 8 și chiar puteam mai mult, însă două recuperări au fost irosite pe pase imprecise pe contraatac. Bănățenii s-au dus din nou la două goluri, 11-9 (28), dar la pauză s-a intrat cu 12-11.

Timișoara ține steagul sus până la 16-14 (37), după care Minaur joacă din ce în ce mai bine. Egalează la 16 (38), apoi preia conducerea: 17-18 (45). De la 19-19 (47.43), Minaur joacă din nou foarte bine și duce scorul la 21-24 (53.30), pe fondul unei apărări exacte, plus a unui 7m prins de Ciobanu. Din păcate, irosim trei atacuri, iar ex-băimăreanul Pribanic înscrie trei goluri consecutiv: 24-24 (57.20). Plantin cere time-out, îl aruncă în luptă pe Botea, iar Tudor înscrie de două ori. Este 25-26 (58.58). Marjanovic înscrie pentru 26-26 (59.23), după care avem atacul, dar pasa lui Botea nu poate fi recepționată de Coric și gazdele au un ultim atac și o ultima aruncare, dar Sadoveac nu poate înscrie peste zidul băimărean.

SCM Politehnica Timișoara – CS Minaur Baia Mare: 26-26 (12-11)

• Sala “Constantin Jude” din Timișoara; cca 1.000 spectatori
  • Au arbitrat: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj-Napoca). Obs. Horațiu Belu (București)
  • Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate: 4-4; au ratat Marjanovic / Csepreghi). Minute de eliminare: 8-12
  • Timișoara: Babasafari (9 intervenții, a apărat un 7m), Varo, Rusu – Marjanovic 8/11 (4 din 7m), Pribanic 6/9, Fenici 5/6, Sadoveac 3/8, Șomlea 2/2, Fl. Cîmpan 2/3, Păiuș 0/1, Vuk Milosevic 0/2, Irimescu, Baican, Năstăsie. Antrenori: Pero Milosevic, Lucian Ghiulai
  • Minaur: Ciobanu (7 intervenții, a apărat un 7m), Țenghea (3 intervenții) – Csepreghi 7/9 (3 din 7m), Cristescu 3/3, Coric 3/4, Botea 3/5, Brajovic 3/5, Kotrc 2/2 (unul din 7m), Haiduc 2/2, Mureșan 1/1, Cip 1/1, Vojvodic 1/1, Nagy, Buzle 0/1, Bera 0/2, Căbuț. Antrenori: Stephane Plantin și Alexandru Sabău

• CSM Vaslui – CSM Făgăraș: 29-23
  • CSM București – Dinamo București (sâmbătă, 12.30, TVR). Arbitri: Robert Harabagiu – Silviu Stănescu (Moreni). Obs. O. Pripas (Rm. Vâlcea)

Clasament

1. CSM Bacău – 6p (62-54) – 2
  2. CSM Focșani – 6p (48-41) – 2
  3. Potaissa Turda – 6p (60-54) – 2
  4. Minaur Baia Mare – 4p (51-49) – 2
  5. Steaua București – 4p (54-52) – 2
  6. Dinamo București – 3p (34-30) – 1
  7. CSM Vaslui – 3p (59-57) – 2
  8. Dunărea Călărași – 1p (52-53) – 2
  9. Poli Timișoara – 1p (50-52) – 2
  10. CS HC Buzău – 1p (46-51) – 2
  11. CSM Reșița – 1p (53-60) – 2
  12. CSM București – 0p (27-28) – 1