Minaur câștigă la Steaua și ne face să visăm frumos

Minaur a început foarte bine meciul din sala din Chiajna, cu Ionuț Ciobanu în zi foarte bună și atacuri finalizate într-un procent foarte mare (17/23 față de 10/22 cât a avut Steaua în prima parte). Implicit, elevii lui Plantin au condus încă din start și au reușit să se desprindă destul de repede: 0-2 (2), 2-5 (9). Jocul s-a mai echilibrat puțin și “militarii” au reușit să revină la două goluri distanță: 5-7 (15) sau 6-8 (16). Băimărenii au izbutit apoi un joc de apărare excelent și au dus diferența la șase goluri: 6-12 (22). Am ținut de scor, iar în ultimele faze din prima parte, Mureșan a marcat de două ori și la pauză s-a intrat cu 10-17. Csepreghi a făcut o primă jumătate foarte bună, cu 7 goluri marcate, dar apărarea a fost cea care a excelat.

Partea a doua am avut o altfel de desfășurare. Primele minute au fost extrem de confuze și cu multe greșeli individuale. Steaua a început să reducă din handicap: 11-18 (34), 16-21 (39), 19-21 (45). A fost cea mai grea perioadă din meci pentru Minaur, dar golul marcat de Tomas Cip a adus o oarecare descătușare. Steaua a ajuns și la 24-25 (54) s-a ținut la un gol o vreme, dar Baia Mare a gestionat foarte bine finalul de meci și a reușit să obțină o nouă victorie și să urce pe poziția a doua în clasament.

 

Steaua București – CS Minaur Baia Mare: 27-29 (10-17)

  • Arbitri: Sebastian Mîrza – Cristian Nedelea (Cluj-Napoca). Obs. Gheorghe Năsturel (Reșița)
  • Aruncări de la 7m: 8-5 (transformate: 3-5; au ratat: Florea 2, Mihalcea 2, Milosevic). Minute de eliminare: 16-14 (în min. 46, Valadao a primit cartonașul roșu pentru trei eliminări)
  • Steaua: Tudor Stănescu (8 intervenții), Alexandru Bucătaru – Adrian Mihalcea 7/10 (unul din 7m), Javier Humet 5/9, Jose Pedro da Silva 3/3, Krsto Milosevic 3/7, Gabriel Burlacu 3/4, Gabriel Florea 2/6 (unul din 7m), Yuri Pop 1/1 (din 7m), Marius Stavrositu 1/2, Samvel Aslanian 1/2, Guilherme Gama Valadao 1/3, Sergiu Olaru, Martin Johannson, Gheorghe Constantina, Nemanja Grbovic 0/3. Antrenori: Sandu Iacob și Vasile Tudor
  • Minaur: Ionuț Ciobanu (9 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Adrian Țenghea (4 intervenții, a apărat și 2 de 7m) – Alexandru Csepreghi 9/15 (3 din 7m), Milan Kotrc 3/3 (2 din 7m), Georgel Haiduc 3/3, Teo Coric 3/4, Vojislav Brajovic 3/6, Janja Vojvodic 2/2, Daniel Mureșan 2/4, Tomas Cip 1/2, Călin Căbuț 1/2, Albert Cristescu 1/1, Tudor Botea 1/1, Robert Nagy, Andrei Buzle 0/1, Daniel Bera 0/1. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

 

Etapa 6

  • AHC Dobrogea Sud Constanța – CSM Vaslui: 25-26
  • SCM Politehnica Timișoara – CSM Focșani: 24-23
  • CSM Reșița – Dinamo București: 24-34
  • Dunărea Călărași – CSM Făgăraș: 25-21
  • CSM Bacău – Potaissa Turda: 26-26
  • Steaua București – CS Minaur Baia Mare: 27-29
  • HC Buzău – CSM București: 31-25

Clasament

  1. Dinamo București – 18p (183-160) – 6
  2. Minaur Baia Mare – 16p (163-150) – 6
  3. CSM Focșani – 13p (143-129) – 6
  4. Potaissa Turda – 13p (172-162) – 6
  5. Steaua București – 13p (171-163) – 6
  6. CSM Bacău – 10p (170-164) – 6
  7. CSM Vaslui – 9p (153-156) – 6
  8. Dunărea Călărași – 7p (157-151) – 6
  9. CSM București – 7p (161-160) – 6
  10. Poli Timișoara – 5p (152-163) – 6
  11. CS HC Buzău – 4p (148-157) – 6
  12. Dobrogea Sud – 3p (157-158) – 6
  13. CSM Reșița – 1p (162-189) – 6
  14. CSM Făgăraș – 1p (136-166) – 6

Etapa 7. Luni, 7 octombrie: Dinamo – Bacău. Miercuri, 9 octombrie: CSM București – Dobrogea Sud (18.00, TVR). Joi, 10 octombrie: Minaur – Buzău; Făgăraș – Reșița; Focșani – Călărași. Sâmbătă, 12 octombrie: Turda – Steaua (15.45, TVR). Duminică, 13 octombrie: Vaslui – Timișoara

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș
  • Etapa 11 (joi, 21 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur
  • Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui
  • Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur

 

Lotul CS Minaur

  • Portari: Ionuț Ciobanu (6/0), Adrian Țenghea (6/0), Răzvan Apostu
  • Extremă stânga: Milan Kotrc (6/19), Daniel Bera (6/5), Sergiu Makaria
  • Inter stânga: Alexandru Csepreghi (6/46), Tudor Botea (6/8)
  • Centru: Janja Vojvodic (6/13), Călin Căbuț (6/8), Andrei Buzle (3/4), Erik Pop, Mihai Dobra
  • Inter dreapta: Vojislav Brajovic (6/19), Daniel Mureșan (5/5)
  • Extremă dreapta: Georgel Haiduc (5/7), Tomas Cip (5/5)
  • Pivot: Teo Coric (6/13), Albert Cristescu (6/10), Robert Nagy (6/0), Mihai Bușecan (4/0)
  • Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop