Minaur Baia Mare începe returul Ligii Zimbrilor cu o victorie în deplasare

Odată cu începutul returului Ligii Zimbrilor, Minaur Baia Mare a rupt seria înfrângerilor suferite în meciurile din deplasare. Echipa antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou s-a impus pe terenul celor de la CS HC Buzău 2012, scor 33-34, într-o partidă de totul sau nimic. Victoria îi menține pe băimăreni între echipele de Play-Off ale clasamentului Ligii Zimbrilor.

Startul de partidă aduce în față două echipe care încă se acomodează în apărare, drept dovadă și scorul în minutul 9 (8-8). Timp de patru minute buzoienii înscriu de trei ori, iar Alexandru Csepreghi sparge gheața în minutul 14 al partidei, marcând pentru 11-9. Cea mai mare diferență de scor o înregistrează în prima repriză CS HC Buzău, 5 goluri, în minutul 24 al partidei, diferență care se menține aproape de finalul primului act. Andrei Popescu reușește să transforme din 7 metri, iar mai apoi Vujadinovic Predrag închide scorul la pauză, 19-16.

Debutul reprizei secunde le aparține buzoienilor, care duc scorul din nou la 5 goluri diferență. Băimărenii recuperează și în minutul 40 al partidei Tudor Marta înscrie pentru 23-21. 11 minute mai târziu, Minaur Baia Mare obține egalarea, scor 27-27, iar apoi Andrei Popescu transformă de trei ori de la 7 metri și trecem în avantaj pe tabelă, scor 28-30. Cu trei minute înainte de finalul partidei, buzoienii egalează, scor 31-31, dar Minaur Baia Mare se apară exemplar, iar Brajovic Vojislav înscrie pentru 31-34. În ultimul minut, HC Buzău mai înscrie de două ori, însă victoria le aparține deja băimărenilor.

CS Minaur Baia Mare: Adrian Țenghea (5 intervenții), Aliaksandr Markelau (9 intervenții) – Alexandru Csepreghi (10 goluri), Predrag Vujadinovic (6 goluri), Vojislav Brajovic (4 goluri), Andrei Popescu (4 goluri), Sergiu Makaria (3 goluri), Călin Căbuț (2 goluri), Georgel Haiduc (2 goluri), Albert Cristescu (2 goluri), Tudor Marta (1 gol), Robert Nagy, Yurii Pop, Daniel Mureșan, Leonard Ștefan, Tudor Botea.

Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.

Minaur Baia Mare își va relua partidele din Liga Zimbrilor la finalul lunii ianuarie 2019, când este programată să se desfășoare cea de-a XV-a etapă, meci susținut de băimăreni pe teren propriu în compania celor de la AHC Dunărea Călărași. Până la pauza competițională, echipa antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou mai are de susținut partida din sferturile Cupei României la Handbal Masculin. Aceasta va avea loc sâmbătă, 15 decembrie, pe teren propriu, în compania celor de la SCM Politehnica Timișoara, cu începere de la ora 18:00.