Minaur Baia Mare elimină AHC Dunărea Călărași și se califică în sferturile Cupei României Fan Courier la Handbal Masculin

Minaur Baia Mare a făcut o partidă excepțională în cadrul optimilor Cupei României la Handbal Masculin. Cu Adrian Țenghea în formă de zile mari, cu determinare și multă coeziune de grup, echipa antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou și-a purtat hotărâtă pașii spre victorie.

Începutul de meci i-a aparținut portarului Adrian Țenghea, care cu sânge rece a apărat tot ce putea. Atitudinea acestuia le-a dat elan handbaliștilor din teren, iar în minutul 17 al partidei Minaur Baia Mare conducea deja la patru goluri (9-5). Pâna la finalul primei reprize, AHC Dunărea Călărași mai marchează de 7 ori, iar Minaur Baia Mare duce diferența la 6 goluri, scor la pauză 18-12.

Debutul actului secund le aparține tot băimărenilor, dar AHC Dunărea Călărași reduc din diferență și se apropie la trei goluri în minutul 44 al partidei ( scor 24-21). Urmează din nou paradele excepționale ale lui Adrian Țenghea, iar pe atac Minaur punctează prin gurile de tun, Alexandru Csepreghi și Vojislav Brajovic, scorul final al partidei fiind de 34-28.

CS Minaur Baia Mare: Adrian Țenghea ( 16 intervenții),  Aliaksandr Markelau (1 intervenție de la 7m), Alexandru Csepreghi (11 goluri), Vojislav Brajovic (7 goluri), Călin Căbuț (4 goluri), Albert Cristescu (3 goluri), Andrei Popescu (3 goluri), Leonard Ștefan (1 gol), Tudor Botea ( 1 gol), Robert Nagy (1 gol), Yurii Pop (1 gol), Predrag Vujadinovic (1 gol), Georgel Haiduc (1 gol), Sergiu Makaria, Tudor Marta, Daniel Mureșan.

Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou

Minaur Baia Mare își va afla adversarul din sferturile de finală a Cupei României la Handbal Masculin luni, 10 decembrie, când la sediul Federației Române de Handbal va avea loc tragerea la sorți. Meciurile care vor stabili echipele calificate în Final Four se vor desfășura în perioada 15-16 decembrie.