Minaur a pierdut în deplasarea de la Călărași și a coborât de pe podium

Duminică, s-a disputat partida dintre Dunărea Călărași și CS Minaur Baia Mare, joc contând pentru etapa a 15-a din Liga Zimbrilor. Echipa maramureșeană a pierdut meciul fără drept de apel, fiind condusă din startul partidei până la final, primele 20 de minute din prima repriză fiind realmente de uitat. Minaur a coborât pe locul 4 în clasament și va juca joi cu CSM Reșița pe teren propriu.

Gazdele s-au desprins încă din primele minute. A fost 4-2 (min. 8), după ce ei au marcat tot ce au aruncăt spre poartă, iar noi am ratat două, având însă și o inferioritate. Călărași își mărește avantajul și se ajunge la 8-4 (14), apoi până în min. 26 nu mai înscriem niciun gol, dar primim șase la rând: 14-4 (26). Reușim să reducem din handicap până la finalul primei părți, când e 15-8.

După reluare, Minaur încearcă să revină în joc, dar gazdele merg din nou la opt goluri: 21-13 (41). De aici reușim să strângem rândurile și scorul: 23-18 (46), 25-21 (53), 26-23 (55), însă aici se oprește “pledoaria” și gazdele încheie meciul cu 31-26.

Dunărea Călărași – CS Minaur Baia Mare: 31-26 (15-8)

• Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța). Obs. I. Ciobanu (Bacău)
  • Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 3-3; au ratat Broască / Csepreghi, Botea 2). Minute de eliminare: 8-10
  • Portari: Vlăduț Rusu, George {elaru – Mihai Bujor 9/9, Roman Zacaciurin, Mihajlo Radojkovic 6/8, Victor Vartic 0/1, Gabriel Bujor 3/5 (unul din 7m), Predrag Vujadinovic 4/5, Daniel Panait, Florin Dospinescu 1/3, Dragoș Soare 1/2, Mihai Sandu, Cătălin Costea, Gabriel Dumitriu 1/2, Ionuț Broască 3/6 (2 din 7m), Dragoș Hanțaru 3/5. Antrenor: Gabriel Armanu
  • CS Minaur: Ionuț Ciobanu, Adrian Țenghea – Robert Nagy, Tudor Botea 4/8, Andrei Buzle 0/2, Daniel Mureșan 2/5, Călin Căbuț 4/6 (unul din 7m), Milan Kotrc 7/9 (2 din 7m), Georgel Haiduc 0/1, Teo Coric 2/2, Tomas Cip 4/4, Mihai Bușecan, Alexandru Csepreghi 0/5, Janja Vojvodic, Albert Cristescu 3/5, Daniel Bera. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Etapa 16

• Poli Timișoara – Potaissa Turda: 24-25
  • HC Buzău – CSM Bacău: 28-26
  • CSM Reșița – Steaua: 24-30
  • Dunărea Călărași – CS Minaur: 31-26
  • CSM Vaslui – CSM Focșani: 23-22
  • CSM București – CSM Făgăraș (luni, 17.00). Arbitri: B. Ciobea (Pitești) – B. Dordea (Sibiu)
  • Dobrogea Sud – Dinamo (luni, 18.25, TVR 1). Arbitri: R. Harabagiu – S. Stănescu (Moreni)

Clasament

1. Dinamo București – 39p (451-379) – 14
  2. Potaissa Turda – 32p (438-401) – 15
  3. Steaua București – 29p (461-448) – 16
  4. Minaur Baia Mare – 28p (422-414) – 15
  14. CSM Reșița – 7p (381-460) – 16

Etapa 17. Joi, 6 februarie: Vaslui – Buzău; CS Minaur – CSM Reșița; Steaua – Bacău (17.00, TVR 2). Vineri, 7 februarie: Făgăraș – Dobrogea Sud. Sâmbătă, 8 februarie: Dinamo – Timișoara (12.30, TVR 1). Miercuri, 19 februarie: Focșani – CSM București. Joi, 20 februarie: Turda – Călărași (17.00, TVR 2).

Programul echipei CS Minaur

• Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda: 27-36 (14-14)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur: 33-28 (18-17)
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș: 28-27 (16-14)
  • Etapa 11 (marți, 19 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur: 26-25 (12-14)
  • Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui: 30-21 (15-11)
  • Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur: 29-24 (14-10)
  • Etapa 14 (joi, 12 decembrie): Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur: 32-28 (17-13)
  • Etapa 15 (joi, 30 ianuarie): CS MInaur – SCM Poli Timișoara: 33-31 (14-13)s
  • Etapa 16 (duminică, 2 februarie): Dunărea Călărași – CS Minaur: 31-26 (15-8)
  • Etapa 17 (joi, 6 februarie): CS Minaur – CSM Reșița
  • Etapa 18 (joi, 13 februarie): CSM Bacău – CS Minaur
  • Etapa 19 (duminică, 23 februarie): CS Minaur – Steaua
  • Etapa 20 (joi, 27 februarie): HC Buzău – CS Minaur
  • Etapa 21 (joi, 5 martie): Potaissa Turda – CS Minaur
  • Etapa 22 (duminică, 8 martie): CS Minaur – Dinamo București