CSM București – CS Minaur, miercuri, ora 17.00, în direct la TVR 2

Miercuri după-amiază, Sala Polivalentă din capitală va fi gazda partidei dintre CSM București și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 16-a a Ligii Florilor MOL. La ora începerii acestui joc vom avea o dispută între ocupantele locurilor 2 și 3 în clasament, însă distanța dintre echipe este de 10 puncte, cu avantaj pentru CSMB. Practic, de la o etapă la altă se schimbă ierarhia, ba sunt și meciuri amânate care “încurcă” situația.

Toată lumea cunoaște valoarea jucătoarelor de la CSM București, iar de acest lucru ne-am putut convinge și la ultimul meci pe care CSMB l-a disputat în Liga Campionilor, cu Metz. Însă, la fel de adevărat este că am văzut și destule meciuri în care CSMB s-a chinuit, când a câștigat la limită sau a pierdut. Este important și ce zi prind jucătoarele antrenate de Adi Vasile, însă e clar că și noi trebuie să mergem acolo să ne jucăm șansa. Până la urmă, Minaur nu are absolut nimic de pierdut și trebuie să se bucure de acest joc.

Delegația echipei noastre pleacă astăzi în București, pe calea aerului. Urmează un antrenament și o vizionare video, iar apoi meciul de mâine, de la ora 17.00, pe care-l vom putea urmări în direct la TVR 2.

 

Lotul CS Minaur

  • Portar: Ana Maria Măzăreanu (15 meciuri / un gol), Cristina Enache (15/1), Cristina Ciaușescu (accidentată)
  • Extremă stânga: Oana Cîrstea (14/25), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (11/16)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (14/62 – 17 din 7m), Larisa Tămaș (13/6), Marija Shteriova (15/57)
  • Centru: Roxana Szolosi (15/29 – 15 din 7m), Andreea Popa (15/45 – 11 din 7m)
  • Inter dreapta: Paulina Masna (11/39 – accidentată), Anca Polocoșer (14/8 – 3 din 7m), Helena Rysankova (7/10)
  • Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (15/39), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (10/7)
  • Pivot: Oana Bondar (14/14), Yaroslava Burlacenko (15/25), Mădălina Conache (11/10)
  • Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

 

Lotul CSM București

  • Portari: Mădălina Ion, Denisa Dedu, Jelena Grubisic (2 goluri)
  • Extremă stânga: Iulia Curea (42), Bianca Marin (4), Itana Grbic (37)
  • Inter stânga: Linnea Torstensson (26), Cristina Neagu (33), Gabriela Perianu (22), Claudia Constantinescu (25, împrumutată la Brăila)
  • Centru: Andrea Lekic (34), Elizabeth Omoregie (34), Denisa Valcan (4)
  • Inter dreapta: Nora Mork (accidentată), Andrea Klikovac (36)
  • Extremă dreapta: Carmen Martin Berenguer (3 – accidentată), Laura Chiper (39 – și ea cu probleme de sănătate)
  • Pivot: Dragana Cvijic (20), Ștefania Jipa (5), Crina Pintea (45)
  • Antrenor: Adi Vasile și Mihaela Ciobanu

 

Etapa 15: SCM Rm. Vâlcea – CSM Slatina: 35-26; Gloria Buzău – CSM București: 27-28; HC Zalău – SCM Craiova: 26-24; CS Minaur – CSU Cluj-Napoca: 44-29; Gloria Bistrița – Rapid București (miercuri, 5 februarie, 17.00); AHCM Slobozia – Măgura Cisnădie (joi, 12 martie). Dunărea Brăila a stat

Etapa 16

  • CSM București – CS Minaur (miercuri, 17.00, TVR 2). Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita). Obs. A. Dima (Galați)
  • Rapid București – HC Zalău (sâmbătă, 12.30). Arbitri: C. Gorina – F. Melencu (Craiova)
  • CSU Cluj-Napoca – AHCM Slobozia (sâmbătă, 11.00). Arbitri: C. Năstase (București) – S. Stancu (Buzău)
  • Măgura Cisnădie – SCM Rm. Vâlcea
  • CSM Slatina – HC Dunărea Brăila (sâmbătă, 11.00). Arbitri: M. Ghiorghișor (București) – M. State (Buzău)
  • SCM Craiova – SCM Gloria Buzău (duminică, 15.30, TVR 1). Arbitri: G. Doană – A. Gociu (București)
  • Gloria Bistrița va sta.

Clasament

  1. Râmnicu Vâlcea – 37p (383-309) – 14
  2. CSM București – 36p (387-317) – 14
  3. Minaur Baia Mare – 26p (367-335) – 14
  4. Gloria Buzău – 26p (367-344) – 14
  5. CS HC Zalău – 24p (343-329) – 14
  6. Gloria Bistrița – 24p (322-309) – 13
  7. Dunărea Brăila – 21p (339-318) – 13
  8. SCM Craiova – 21p (313-327) – 14
  9. Măgura Cisnădie – 18p (325-312) – 13
  10. CSM Slatina – 16p (323-359) – 14
  11. AHCM Slobozia – 4p (290-350) – 13
  12. Rapid București – 3p (249-312) – 12
  13. CSU Cluj-Napoca – 3p (328-415) – 14

Etapa 17. Sâmbătă, 22 februarie: Brăila – Cisnădie; Rm. Vâlcea – CSU Cluj; Slobozia – CSM București; Buzău – Rapid; Zalău – Bistrița (12.30, TVR 1). Duminică, 23 februarie: CS Minaur – SCM Craiova (15.30, TVR 1). CSM Slatina va sta.

 

Turul Ligii Florilor pentru Minaur

  • Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
  • Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
  • Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
  • Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov: 27-27 (12-15)
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
  • Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila: 24-22 (11-11)
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur: 23-22 (10-11)
  • Etapa 14 (joi, 30 ianuarie): Măgura Cisnădie – CS Minaur: 26-26 (16-12)
  • Etapa 15 (duminică, 2 februarie): CS Minaur – CSU Cluj: 44-29 (21-13)
  • Etapa 16 (miercuri, 5 februarie): CSM București – CS Minaur
  • Etapa 17 (sâmbătă, 22 februarie): CS Minaur – SCM Craiova
  • Etapa 18 (sâmbătă, 29 februarie): Rapid București – CS Minaur
  • Etapa 19 (sâmbătă, 7 martie): CS Minaur – Gloria Bistrița
  • Etapa 20 (sâmbătă, 4 aprilie): HC Zalău – CS Minaur
  • Etapa 21 (sâmbătă, 11 aprilie): CS Minaur – SCM Gloria Buzău
  • Etapa 22 (miercuri, 15 aprilie): Corona Brașov – CS Minaur
  • Etapa 23  (sâmbătă, 2 mai): AHCM Slobozia – CS Minaur
  • Etapa 24 (sâmbătă, 9 mai): CS Minaur – SCM Rm. Vâlcea
  • Etapa 25 (sâmbătă, 16 mai): Dunărea Brăila – CS Minaur
  • Etapa 26 (miercuri, 20 mai): CS Minaur – CSM Slatina.