CS Minaur vs CSM București (miercuri, ora 18.00, Sala Polivalentă Lascăr Pană)

Miercuri, de la ora 18.00, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” va fi gazda partidei dintre echipele feminine de handbal CS Minaur și CSM București, joc din cadrul etapei a treia din Liga Florilor. Jocul va fi arbitrat de un cuplu din Constanța, Cazan – Suliman, despre care nu putem spune mare lucru, dar ne așteptăm la o prestație bună a lor, măcar pentru că au fost pe lista de intrare în EHF (unde au avut probleme cu limba engleză).

Accesul în sală se face pe baza abonamentelor (le puteți ridica zilnic, între orele 9.00 – 15.00 de la sediul clubului) sau a unui bilet de intrare, care costă 10 lei. Facem apel la bunăvoința dvs să nu aduceți recipiente de plastic sau sticlă, brichete, umbrele sau alte obiecte care pot fi considerate contondente.

Echipa de handbal din Baia Mare are în palmares un titlu național (2014), patru medalii de argint, una de bronz, treu trofee Cupa României (2013, 2014, 2015), trei Supercupe (2013, 2014, 2015).

De la înființare, CSM București a cucerit patru titluri (2015, 2016, 2017, 2018), patru Cupe ale României (2016, 2017, 2018, 2019), de trei ori Supercupa (2016, 2017, 2019), o dată Liga Campionilor (2016), de două ori bronz în Liga Campionilor (2017, 2018).

Rivalitatea între CSM București și Baia Mare a început în vara anului 2014, atunci când ambele cluburi au transferat o serie de jucătoare străine valoroase. Cele două echipe s-au întâlnit în repetate rânduri pe parcursul următoarelor sezoane, iar meciurile foarte disputate au atras întotdeauna atenția presei și a publicului. În intervalul 2014-2016, cele două cluburi au disputat 9 meciuri în competițiile interne: 5 câștigate de CSM București și 4 de către HCM Baia Mare. Sezonul trecut, CSMB a câștigat ambele meciuri jucate cu CS Minaur.

CS Minaur a început bine sezonul în curs, cu un egal pe teren propriu în fața echipei Măgura Cisnădie (25-25), după care a urmat o victorie în deplasarea de la Cluj-Napoca (23-21). CSMB a pierdut în prima etapă la Zalău (24-25) și s-a impus în runda a doua cu Buzău (28-21).

 

Lotul CS Minaur:

  • Portar: Ana Maria Măzăreanu (2/0), Cristina Enache (2/0), Cristina Ciaușescu
  • Extrema stânga: Oana Cîrstea (2/3), Eva Kerekes (2/0), Camelia Hotea, Petruța Argyelan (2/0)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (2/8), Larisa Tămaș (2/0)
  • Centru: Maria Shteriova (2/11), Roxana Szolosi (2/4), Andreea Popa (2/3), Anna Ivanenko
  • Inter dreapta: Paulina Masna (2/3), Anca Polocoșer (2/0), Helena Rysankova
  • Extrema dreapta: Sonia Seraficeanu (2/5), Oana Borș (1/0)
  • Pivot: Oana Bondar (2/4), Yaroslava Burlachenko (2/5), Mădălina Conache
  • Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu

Sigur nu vor juca Helena Rysankova și Cristina Ciaușescu, ambele cu probleme de ordin medical.

 

Lotul CSM București

  • Portar: Mădălina Ion (2/0), Denisa Dedu (2/0), Jelena Grubisic (2/0)
  • Extremă stânga: Iulia Curea (2/2), Bianca Marin (1/1), Itana Grbic (2/11)
  • Inter stânga: Linnea Torstenson (2/6), Cristina Neagu, Gabriela Perianu (2/4), Claudia Constantinescu (2/0)
  • Centru: Andrea Lekic (2/4), Elizabeth Omoregie, Denisa Vâlcan (2/1)
  • Inter dreapta: Nora Mork, Andrea Klikovac (2/7)
  • Extremă dreaptă: Laura Moisă (2/7), Carmen Martin Berenguer (1/0)
  • Pivot: Crina Pintea (2/6), Dragana Cvijic, Ștefania Jipa (2/3)
  • Antrenori: Tomas Ryde, Adrian Vasile, Goran Lindsgard

Nu vor putea evolua în meciul cu CS Minaur: Neagu, Omoregie, Cvijic și Nora Mork, toate cu probleme medicale.

Etapa 3

  • Gloria Bistrița – Corona Brașov (miercuri, 17.00). Arbitri: Octavian Fînață (Arad) – Ștefan Hendrea (Baia Mare). Obs. C. Potora (Cluj)
  • HC Zalău – Rapid București (miercuri, 17.00). Arbitri: Robert Harabagiu – Silviu Stănescu (Moreni). Obs. I. Vizitiu (Deva)
  • SCM Gloria Buzău – SCM Craiova (miercuri, 18.00). Arbitri: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj). Obs. Gh. Bejinariu (Pitești)
  • CS Minaur Baia Mare – CSM București (miercuri, 18.00). Arbitri: Ionuț Cazan – Gesur Suliman (Constanța). Obs. M. Mărgărit (Ploiești)
  • AHCM Slobozia – CSU Cluj-Napoca (miercuri, 18.00). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) – Marian State (Buzău). Obs. V. Ionescu (București)
  • HC Dunărea Brăila – CSM Slatina (miercuri, 18.00). Arbitri: Ciprian Popa (Galați) – Ionuț Velișca (Buzău). Obs. C. Din (București)
  • SCM Râmnicu Vâlcea – Măgura Cisnădie (joi, 18.00, TVR). Arbitri: Diana Florescu (Pitești) – Anamaria Stoia (București). Obs. R. Chirvase (București)

lasament

  1. Corona Brașov – 6p (58-44) – 2
  2. SCM Rm. Vâlcea – 6p (54-41) – 2
  3. SCM Craiova – 6p (51-48) – 2
  4. Măgura Cisnădie – 4p (58-47) – 2
  5. Minaur Baia Mare – 4p (48-46 – 2
  6. CSM București – 3p (52-46) – 2
  7. Gloria Buzău – 3p (53-50) – 2
  8. Gloria Bistrița – 3p (46-44) – 2
  9. CS HC Zalău – 3p (51-51) – 2
  10. CSM Slatina – 1p (48-55) – 2
  11. AHCM Slobozia – 1p (47-58) – 2
  12. CSU Cluj-Napoca – 0p (43-55) – 2
  13. Dunărea Brăila – 0p (42-52) – 2
  14. Rapid București – 0p (40-54) – 2

Etapa 4. Sâmbătă, 14 septembrie: Craiova – CS Minaur (12.30, TVR 1); Rapid – Buzău (12.30); CSM București – Slobozia (17.00); Bistrița – Zalău (17.00); Corona – Slatina (18.00). Duminică, 15 septembrie: CSU Cluj – Rm. Vâlcea (11.00, TVR 2); Cisnădie – Brăila (18.00)

Programul turului CS Minaur

  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău
  • Etapa 8 (sâmbătă, 19 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur
  • Etapa 12 (marți, 7 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur