CS Minaur pierde meciul cu Luceafărul și se îndepărtează de podium

Sâmbătă seara, CS Minaur a pierdut în deplasarea cu Luceafărul Oradea, scor 1-0 (1-0). Gazdele au jucat mai bine în prima repriză, au dominat teritorial și și-au creat mai multe ocazii de poartă. La una dintre acestea, Mitrică a trimis balonul în transversală, iar mai apoi, în min. 31, au deschis scorul prin George Paraschiv, care a finalizat un contraatac cu un șut din 16m lateral dreapta. Avea să fie singurul gol al meciului, chiar dacă ambele echipe s-au străduit să mai înscrie. Minaur a jucat ultimele 24 de minute cu un om mai puțin pe teren, deoarece Răzvan Lupu a fost eliminat pentru un fault în situație de gol.

Luceafărul Oradea – CS Minaur Baia Mare: 1-0 (1-0)

  • Arbitri: Mircea Ardelean (Arad) – Ioan Cozorici și Sergiu Paul Corb (Zalău). Obs. Ciprian Trancã (Timișoara) și Toma Ivan (Bistrița)
  • Luceafărul: David Filip – Nicolae Gunie, Alexandru Core, Daniel Pop, Denis Roș, Andrei Pașca, Mircea Manole, Patrick Peter, Paul Mitrică, George Paraschiv, Mihai Maxim

Rezerve: Robert Răileanu – Bogdan Mintaș, Cătălin Maxim, Vlad Costea, Daniel Lasconi, Flaviu Drăgan, Pavel Nemeș

Antrenor Dragoș Militaru

  • CS Minaur: Balazs Dombradi – Ciprian Duruș (58, Răzvan Rus), Jean Prunescu, Răzvan Lupu, David Simion, Bogdan Piper, Andrei Coroian (78, Raul Stanciu), Denis Lihet, Valer Giurgiu (60, Alexandru Muscă), Krisztian Szekely (46, Adrian Bedea), Brian Lemac

Rezerve: Alex Gudea – Cătălin Tutuța, Daniel Groza

Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian

 

 

Etapa 6

  • AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir: 2-0 (1-0); Horia Crișan (41), Apor Gyorgydeak (85)
  • Viitorul Șelimbăr – CSC Sânmartin: 3-1 (0-0); Alexandru Curtean (72, 77), Paul Hodea (90+1) / Sergiu Pop (84 – 11m)
  • Unirea Dej – Industria Galda de Jos: 3-1 (1-0); Bogdan Pop (11 – 11m), Andrei Pop (51), Daniel Chifu (87) / Ovidiu Truță (89)
  • Luceafărul Oradea – CS Minaur Baia Mare: 1-0 (1-0); George Paraschiv (31)
  • Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda: 1-1 (1-1); Răzvan Fetița (52) / Bogdan Varodi (8)
  • SCM Zalău – CFR 2 Cluj-Napoca: 3-2
  • Gloria Bistrița – CSM Avântul Reghin: 1-1
  • Sănătatea Cluj – ACS Fotbal Comuna Recea (luni, 30 septembrie, 17.00)

Clasament

  1. Luceafărul – 15p (16-8) – 6
  2. Comuna Recea – 13p (17-7) – 5
  3. Șelimbăr – 12p (10-5) – 6
  4. CFR 2 Cluj – 10p (11-9) – 6
  5. CS Minaur – 8p (6-5) – 6
  6. Sticla Turda – 8p (5-5) – 6
  7. Gloria Bistrița – 8p (3-7) -6
  8. Alba Iulia – 7p (10-6) – 6
  9. Od. Secuiesc – 7p (8-8) – 6
  10. Unirea Dej – 7p (5-5) – 6
  11. Sănătatea Cluj – 7p (3-3) – 5
  12. Avântul Reghin – 7p (6-7) – 6
  13. CSC Sânmartin – 7p (13-17) – 6
  14. Metalurgistul – 5p (3-8) – 6
  15. SCM Zalău – 1p (10-11) – 6
  16. Ind. Galda – 0p (3-17) – 6

Etapa viitoare. Sâmbătă, 5 octombrie, ora 15.00: Reghin – Unirea Dej; Sânmartin – Bistrița; CFR 2 – Șelimbăr; Sticla Turda – Zalău; Recea – Alba Iulia; Metalurgistul – Sănătatea; CS Minaur – Od. Secuiesc; Ind. Galda – Luceafărul.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (vineri, 23 august): Sticla Arieșul Turda – CS Minaur: 2-1 (0-0); Alexandru Muscă (87)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-1); Adrian Bedea (63)
  • Etapa 3 (sâmbătă, 7 septembrie): Metalurgistul Cugir – CS Minaur: 1-1 (1-0); Bogdan Piper (75)
  • Etapa 4 (vineri, 13 septembrie): Unirea Dej – CS Minaur: 0-1 (0-1); Krisztian Szekely (10), Krisztian Szekely (49)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Răzvan Lupu (42),
  • Etapa 6 (sâmbătă, 28 septembrie): Luceafărul Oradea – CS Minaur: 1-0 (1-0)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 5 octombrie, 15.00): CS Minaur – AFC Odorheiu Secuiesc
  • Etapa 8 (sâmbătă, 12 octombrie, 15.00): Sănătatea Cluj – CS Minaur
  • Etapa 9 (sâmbătă, 19 octombrie, 15.00): CS Minaur – Unirea Alba Iulia
  • Etapa 10 (sâmbătă, 26 octombrie, 15.00): SCM Zalău – CS Minaur
  • Etapa 11 (sâmbătă, 2 noiembrie, 14.00): CS Minaur – Viitorul Șelimbar
  • Etapa 12 (sâmbătă, 9 noiembrie, 14.00): Gloria Bistrița – CS Minaur
  • Etapa 13 (sâmbătă, 16 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CSM Avântul Reghin
  • Etapa 14 (sâmbătă, 23 noiembrie, 14.00): CSC Sânmartin – CS Minaur
  • Etapa 15 (sâmbătă, 30 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CFR 2 Cluj