CS Minaur câştigă meciul revanşă cu “U” Cluj în ultimul minut

CS Minaur Baia Mare a câştigat cu 30-28 (15-15) şi cel de-al doilea meci de pregătire disputat împotriva echipei “U” Cluj Napoca în sala de sport a Şcolii “V. Alecsandri”.

La echipa locală a revenit pe teren Andreea Lipară după o absenţă de 9 luni (cauzată de o accidentare gravă la genunchi). Faţă de lotul utilizat în primul meci au mai fost introduse portarul Nastasă şi extrema stângă Argyelan (dar au fost odihnite Medvedova, Orşivschi şi Seraficeanu).

După o primă repriză echilibrată, terminată la egalitate (15-15), băimărencele s-au desprins la o diferenţă de 7 goluri în minutul 46 (25-18). Din acest moment la CS Minaur au evoluat doar junioarele şi jucătoarele de rezervă.  “U” Cluj a revenit spectaculos şi a egalat la 26 în minutul 57.  Cu un minut înainte de final tabela de marcaj indica tot un rezultat de egalitate (28-28), însă gazdele au punctat de două ori consecutiv prin Ivanenko şi Argyelan şi au obţinut victoria cu 30-28.

CS Minaur – „U” Cluj Napoca 30-28 (15-15)

Arbitri: Dan Pavel şi Radu Pentea (Zalău).

CS Minaur: Enache (10), Nastasă (9) – Shteriova 6, Taivan 6, Bondar 5, Tecar 4 (2), Ivanenko 3, Burlachenko 2, Argyelan 1, Lipară 1, Cîrstea 1, Zhobolovich 1, Bîscă, Popescu. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs, Claudia Cetăţeanu.

„U” Cluj: Ţăgean, Prodan – Dindiligan 7, Moroianu 5 (2), Petruş 4 (1), Puiu-Lazăr 3, Vălean 3, L. Popa 2, Corkovic 2, Vasiliu 2. Antrenor: Alin Bondar.