Băieții de la Minaur câștigă în fața vicecampioanei

Marți, Liga Zimbrilor a pornit la drum, odată cu disputarea partidei dintre CS Minaur Baia Mare și AHC Dobrogea Sud Constanța. Am avut un meci extrem de viu de disputat, cu multe faze spectaculoase, dar și cu multă energie consumată de ambele echipe.

Minaur a început mai bine jocul și a condus 3-0 (6), 6-3 (14), 8-5 (19). Chikovani a ratat apoi un 7m, iar Plantin a cerut time-out, schimbând linia de 9m. S-a făcut 8-8 (26), iar până la finalul primei părți s-a mers cap la cap, scorul la pauză fiind 10-10.

După reluare, echilibrul s-a menținut, doar că “marinarii” au reușit să aibă și ei conducerea. De la 16-15 (40) s-a făcut 16-18 (43), prima dată când oaspeții s-au dus la plus doi. Minaur egalează la 18, apoi revine în avantaj, 22-21 (53). De la 23-22 (55.37) nu se mai înscrie până în min. 58.36, moment în care Căbuț duce Minaur la 24-22. Cu 28 de secunde înainte de final înscrie Nikolic, apoi Csepreghi ia o acțiune pe cont propriu și duce scorul la 25-23, cu care se și încheie partida. Trei puncte mari pentru Minaur, care prinde și mai multă încredere în forțele proprii.

CS Minaur Baia Mare – AHC Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 1000 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Observator: Cristian Potora (Cluj Napoca)
  • Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate: 5-3; a ratat Chikovani). Minute de eliminare: 10-16
  • CS Minaur: Ciobanu (11 intervenții, a apărat un 7m), Țenghea – Csepreghi 9/12 (4 din 7m), Brajovic 4/9, Kotrc 3/4 (unul din 7m), Coric 3/3, Vojovodic 2/2, Haiduc 2/3, Cristescu 1/1, Căbuț 1/1, Nagy, Botea 0/1, Cip 0/1, Mureșan 0/2, Bușecan, Bera 0/1. Antrenori: Stephane Plantin și Alexandru Sabău
  • Constanța: Kendawy (7 intervenții), Iancu (4 intervenții), D. Vasile – Nistor 8/9 (2 din 7m), Malinovic 4/6, Chikovani 4/9 (unul din 7m), Al. Andrei 3/3, Omar 2/6, Csog 1/1, Nikolic 1/2, G. Ilie, Ignat, Susanu, Mocanu. Antrenori: Zvonko Shundovski, George Buricea, Alexandru Buligan