Minaur trece de HC Buzău și își păstrează locul al doilea

Joi seara, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CS HC Buzău, din etapa a 7-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii s-au impus cu 36-29 (19-13), după un meci viu disputat, în care au condus de la început până la sfârșit.

Minaur a început tare meciul, a condus cu 7-3 (10), după care oaspeții au revenit în joc și au reșit să vină la un gol distanță: 8-7 (13), 11-10 (19). Ne-am apărat apoi mult mai bine, Ciobanu a prins câteva mingi esențiale, am marcat de două ori și din poartă în poartă (de patru ori până la finalul meciului) și la pauză s-a intrat cu 19-13, scor pe care puțini l-ar fi pronosticat după cum a mers prima repriză.

Partea a doua a fost mai lejeră și asta pentru că Minaur și-a făcut-o așa. La 10 minute de la reluare Minaur a avut deja 10 goluri diferență (26-16). Antrenorul Stephane Plantin a fost prudent în a folosi jucătorii de pe bancă, însă finalul i-a dat mână liberă și Minaur a obținut cele trei puncte, victoria această menținându-ne pe locul al doilea. Excelentă evoluția celor două extreme din Cehia, Kotrc (extrem de spectaculos) și Cip, precum și abilitatea de golgheter de valoarea a lui Csepreghi.

Urmează un meci foarte tare, cu Potaissa Turda, dar acela va fi abia săptămâna viitoare.

CS Minaur Baia Mare – CS HC Buzău: 36-29 (19-13)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană”; cca 600 de spectatori
  • Au arbitrat: Daniel Basso și Florin Tofan (Galați)
  • Aruncări de la 7m: 4-5 (toate transformate). Minute de eliminare: 4-8
  • Minaur: Ionuț Ciobanu (11 intervenții, a marcat un gol), Adrian Țenghea (4 intervenții) – Milan Kotrc 9/10 (2 din 7m), Alexandru Csepreghi 9/12 (2 din 7m), Tomas Cip 6/6, Vojislav Brajovic 5/9, Teo Coric 2/2, Tudor Botea 1/1, Călin Căbuț 1/1, Janja Vojvodic 1/1, Daniel Mureșan 1/3, Robert Nagy, Andrei Buzle 0/1, Albert Cristescu, Mihai Bușecan, Georgel Haiduc 0/2. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop
  • Buzău: Bogdan Manole (8 intervenții), Napoleon Enache (o intervenție) – Shahoo Nosrati 0/5, Zamfir Dumitrana 6/7, Răzvan Mirescu, George Scarlat, Liviu Mironescu 6/6 (5 din 7m), Florin Chrică 1/1, George Roșca 0/1, Andrei Bejinariu 1/2, Andrei Grasu 7/10, Alexandru Ionescu, George Alexandru 0/1, Fabacary Dieme 7/12, Alin Oprea, Marius Anton 1/2. Antrenor Eliodor Voica.

Etapa 7

• Dinamo București – CSM Bacău: 27-25
  • CSM București – AHC Dobrogea Sud Constanța: 20-20
  • CS Minaur Baia Mare – CS HC Buzău: 36-29
  • CSM Focșani – Dunărea Călărași: 22-29
  • CSM Făgăraș – CSM Reșița (vineri, 18.00). Arbitri: Liviu Gheorghiu – Sebastian Hagiu (Vaslui). Obs. Z. Mesaroș (Baia Mare)
  • Potaissa Turda – Steaua București (sâmbătă, 15.45, TVR 1). Arbitri: Claudiu Belean (Tg. Mureș) – Marcel Sas (Oradea). Obs. Gh. Bejinariu (Pitești)
  • CSM Vaslui – SCM Politehnica Timișoara (duminică, 20 octombrie)

Clasament

1. Dinamo București – 21p (210-185) – 7
  2. Minaur Baia Mare – 19p (199-179) – 7
  14. CSM Făgăraș – 1p (136-166) – 6

Etapa 8. Miercuri, 16 octombrie: Steaua – Dinamo (18.00, TVR 1). Joi, 17 octombrie: Călărași – Vaslui; Reșița – Focșani; Bacău – Făgăraș; CS Minaur – Potaissa; Buzău – Dobrogea Sud;  Timișoara – CSM București (18.00, TVR HD)

Programul turului pentru CS Minaur

• Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș
  • Etapa 11 (joi, 21 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur