CS Minaur a pierdut la Slatina în primul meci din etapa 13

Sâmbătă, 11 ianuarie, sala LPS din Slatina a fost gazda partidei dintre CSM Slatina și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 13-a (ultima din tur) a Ligii Florilor la handbal feminin. Am avut parte de un meci foarte echilibrat, în care gazdele s-au impus la limită, 23-22. Pentru o mai bună imagine, am solicitat și părerea team-managerului Daniel Kotecz, care ne-a precizat: “Am greșit și noi, dar am avut și un arbitraj care a avantajat gazdele. Puteam obține mai mult cu un arbitraj corect”.

Prima parte a fost extrem de echilibrată, au echipele trecând rând pe rând în avantaj. Minaur a condus cu 2-3 (10) și 3-5 (15), iar cu nouă minute înainte de final conducea 5-7. Gazdele au marcat de trei ori la rând, apoi s-au distanțat la 10-8 (26). Ne apărăm foarte bine ultimele cinci minute, ba chiar înscriem de trei ori și se intră la cabine cu 10-11.

Începem excelent partea a doua și reușim să ne desprindem la trei goluri: 10-13 (32) și 11-14 (34). Urmează o perioadă slabă de 8 minute, timp în care ratăm cinci atacuri, dar jucăm și șase minute în inferioritate numerică. Slatina înscrie de șase ori la rând: 17-14 (42).  Gazdele se duc mai apoi la patru goluri: 21-17 (48). Încercăm să revenim în joc, iar de la 22-19 (52), gazdele mai înscriu o singură dată, iar Minaur de trei ori. Din păcate, n-a ajuns nici măcar pentru un rezultat de egalitate.

CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 23-22 (10-11)

• Sala LPS din Slatina
  • Arbitri: Gabriel Badiu și Ioan Barbu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Aruncări de la 7m: 6-4 (transformate: 5-2; au ratat Vădineanu / Lisewska, Szolosi). Minute de eliminare: 6-14
  • Slatina: Elena Nagy, Lăcrămioara Stan – Adina Cîrligeanu 2/4, Geanina Drăghici, Daniela Șchiopu, Elena Fulgoi, Sonia Vasiliu 3/4, Alexandra Andrei 3/7, Daniela Corban, Oana Chitacu 3/6, Luciana Popescu 3/4 (unul din 7m), Nicoleta Rusu 0/1, Lorena Ostase 3/4, Clara Vădineanu 5/7 (4 din 7m), Hermina Stoicănescu 1/3. Antrenori: Victorina Bora și Iulian Perpelea
  • CS Minaur: Ana Maria Măzăreanu (11 intervenții), Cristina Enache – Sonia Seraficeanu 6/9, Sylwia Lisewska 6/11 (2 din 7m), Marija Shteriova 5/8, Andreea Popa 3/3, Oana Cîrstea 1/1, Helena Rysankova 1/2, Roxana Szolosi 0/1, Camelia Hotea 0/1, Yaroslava Burlachenko 0/2, Larisa Tămaș, Petruța Argyelan, Anca Polocoșer, Mădălina Conache, Oana Bondar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu

CS Minaur în tur

• Portar: Ana Maria Măzăreanu (13 meciuri / 0 goluri), Cristina Enache (13/1)
  • Extremă stânga: Oana Cîrstea (12/21), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (9/11)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (12/57 – 17 din 7m), Larisa Tămaș (11/4), Marija Shteriova (13/52)
  • Centru: Roxana Szolosi (13/24 – 14 din 7m), Andreea Popa (13/34 – 2 din 7m)
  • Inter dreapta: Paulina Masna (11/39), Anca Polocoșer (12/5 – 2 din 7m), Helena Rysankova (5/3)
  • Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (13/30), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (8/6)
  • Pivot: Oana Bondar (12/10), Yaroslava Burlacenko (13/21), Mădălina Conache (9/6)
  • Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Etapa 13 (ultima din tur): Rm. Vâlcea – Brașov (amânat); Cisnădie – Buzău (joi, 23 ianuarie, 18.00); Slatina – CS Minaur: 23-22; Craiova – Rapid (duminică, 11.00, TVR 2); CSU Cluj – Zalău (duminică, 15.30, TVR 1); Brăila – Slobozia (duminică, 18.00); CSM București – Bistrița (miercuri, 15 ianuarie, 18.30).

Clasament

1. Râmnicu Vâlcea – 31p (317-258) – 12
  2. CSM București – 28p (334-271) – 12
  3. Corona Brașov – 26p (307-272) – 11
  4. Gloria Buzău – 25p (312-286) – 12
  5. Gloria Bistrița – 24p (291-277) – 12
  6. Minaur Baia Mare – 23p (324-307) – 13
  14. Rapid București – 3p (248-319) – 12

Etapa 14 (prima din retur). Duminică, 19 ianuarie: Brăila – Rm. Vâlcea; CSM București – Zalău. Sâmbătă, 25 ianuarie: Corona – Rapid (amânat); Craiova – Bistrița; Cisnădie – Minaur; Slatina – Slobozia. Duminică, 26 ianuarie: Cluj – Buzău.

Clasament fără Corona

2. CSM București – 27p (304-241) – 11
  3. Gloria Bistrița – 24p (272-253) – 11
  4. Gloria Buzău – 22p (290-268) – 11
  5. Minaur Baia Mare – 22p (297-280) – 12

Turul Ligii Florilor pentru Minaur

• Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
  • Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
  • Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
  • Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov: 27-27 (12-15)
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
  • Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila: 24-22 (11-11)
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur: 23-22 (10-11)