Victorie pentru fete în derby-ul cu Reșița!

Fetele de la CS Minaur s-au impus împotriva echipei CSU Reșița, scor 32-23, după ce la pauză aveau cinci goluri în avantaj, scor 18-13.

Prima repriză a fost echilibrată, cele două echipe mergând de la egal la egal până spre finalul celor 30 de minute, scor 4-4 (min. 10), 9-8 (min. 19). CS Minaur s-a distanțat pe tabela de marcaj în ultimele două minute de joc, când de la 16-13 a marcat patru goluri consecutive, prima repriză încheiându-se cu scorul de 18-13.

Datorită avantajului obținut în prima repriză, a doua parte a fost ușoară pentru echipa noastră, pe teren făcându-și apariția și jucătoare care au evoluat mai puțin în acest sezon. La sfârșitul jocului, CS Minaur s-a impus cu 32-23, egalând astfel la puncte pe CSU Reșița.

În etapa următoare, CS Minaur se va deplasa la Arad, acolo unde va juca împotriva ultimei clasate, ACS Crișul Chișineu-Criș. În tur, la Baia Mare, echipa noastră s-a impus cu 52-22.

CS MINAUR – CSU REȘIȚA 32-23 (18-13)

Sala Sporturilor “Lascăr Pană”, Baia Mare

Arbitri: Pavel-Horincar (ambii din Sălaj)

Aruncări de la 7m: 5-2 (transformate 4-2)

Minute de eliminare: 2-6

CS Minaur: Claudia Cetățeanu, Andreea Nastasă – Raluca Mihai (6 goluri), Ștefania Bălăceanu (4), Alexandra Pricop (4), Jenica Rudics (4), Andriyana Naumenko (4), Andreea Tecar (3), Cristina Andriț (3), Daiana Gaiu (2), Oana Bidașcu (2), Maryana Mykytei, Iulia Bledea, Bianca Zegrean. Antrenoare: Simona Maior-Pașca și Ioana Marta