Victorie pe teren propriu pentru galben-albaștri

Minerul Baia Mare își consolidează poziția pe podium după victoria pe teren propriu împotriva formației CSM Avântul Reghin. Partida a fost dominată de galben-albaștri, aceștia reușind să deschidă scorul pe tabela de marcaj încă din minutul 9 prin Giurgiu, scor 1-0. Brata are două tentative însă nu reușește să concretizeze și la pauză se intră la vestiare cu scorul de 1-0.

A doua repriză aduce 4 schimbări pentru echipa băimăreană, respectiv în min. 60 Moldovan – Jeler, min. 70 Stanciu – Bococi, min. 85 Giurgiu – Roșca și min. 88 Chiș-Toie – Bandula. Gazdele continuă să atace poarta adversarilor însă fără a reuși să concretizeze, la finalul partidei tabela de marcaj arătând scorul 1-0 și victorie pentru formația băimăreană.

Minerul Baia Mare: Gudea. Duruș, Kis, Simion, Chiș-Toie (Bandula min 88′), Lupu, Tutuța, Stanciu (Bococi 70′), Giurgiu (Roșca 85′), Brata, Moldovan (Jeler 60′). Rezerve neuitilizate: Juhasz, Piper, Lihet.  Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu, Marius Marian.

În etapa următoare, galben-albaștri vor lupta în deplasare la CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca, vineri, 19 aprilie, ora 17:00.