Turdenii și-au luat revanșa

Întărită cu un portar ce s-a dovedit a fi decisiv în ecuația finală a victoriei, Potaissa Turda a venit la Baia Mare decisă să facă un pas important spre vârful clasamentului Ligii Zimbrilor.

Echipa lui Raul Fotonea nu a reușit să se mobilizeze moral în fața turdenilor dornici de revanșă și a cedat inițiativa la puțin timp după debutul meciului. Astfel că prin minutul 10 oaspeții aveau deja 3 goluri avantaj (3-6), pe care l-au menținut până la finalul reprizei (10-13).
Partea a doua a fost ceva mai echilibrată, dar nu suficient ca Minaur să se apropie. Meciul „s-a rupt” definitiv pe la jumătatea celei de a doua reprize, când pe fondul unor intervenții spectaculoase ale băimăreanului Ionuț Irimuș, Potaissa a marcat de 4 ori consecutiv și a închis practic partida al cărei scor final a fost 20-29.

CS Minaur Baia Mare vs Potaissa Turda 20-29 (10-13)
Arbitri: Robert Harabagiu și Silviu Stănescu
Aruncări de la 7 metri: 5-2 (transformate 2-1)
Minute de eliminare: 2-10
CS Minaur: Portari – Răzvan Pop, Bucătaru; Jucători: Ragot 4, Lazici 4, Marta 4, Mureșan 2, Nagy 1, Popescu 1, Căbuț 1, Haiduc 1, Câmpan1, Halcă 1, Mihai, Yurii Pop, Cristescu, Sabou.