“Stranierele” de la Minaur au făcut diferenţa

CS Minaur Baia Mare a învins cu 29-26 (15-13) pe CSM Slatina în etapa a VII-a din Liga Florilor, rezultat în urma căruia maramureşencele se menţine în zona superioară a clasamentului la jumătatea turului.

Principalele remarcate din tabăra gazdelor au fost “stranierele”, Rysankova (7 goluri), Burlachenko (6), Shteriova (5) şi Lisewska (4) reuşind să marcheze 22 din cele 29 de goluri ale echipei (!), iar portarul Medvedova a strâns 8 intervenţii bune.

CS Minaur a condus încă din startul jocului: 4-1 (6’), 6-2 (10’), 10-7 (20’). Oaspetele au echilibrat partida şi au redus diferenţa la un singur gol (11-10 în minutul 23), însă băimărencele au plecat la vestiare cu avantaj de două goluri (15-13).

Jucătoarele antrenate de Costică Buceschi au evoluat excelent în debutul reprizei secunde, în special în faza de apărare. Timp de 12 minute Minaur încasează doar un singur gol (19-14 în minutul 42), totuşi desprinderea decisivă are loc doar spre finalul jocului când echipa din Baia Mare reuşeşte să “evadeze” la o diferenţă de 6 goluri (29-23). Pe fondul unei evidente relaxări a echipei locale CSM Slatina punctează consecutiv de 3 ori în ultimele 2 minute şi închide tabela la 29-26.

Următorul meci pentru CS Minaur este programat sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 12:00, în deplasare, cu CS Gloria Bistriţa Năsăud.

CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina 29-26 (15-13)
Sala Polivalenta “Lascăr Pană” – aprox. 800 de spectatori.
Arbitri: Ioan Barbu şi Gabriel Badiu (Cluj Napoca).
CS Minaur: Medvedova (8 intervenţii bune), Enache (2), Nastasă – Rysankova 7, Burlachenko 6, Shteriova 5 (2), Lisewska 4 (3), Taivan 2, Seraficeanu 2, Popescu 1, Cîrstea 1, Bondar 1, Orşivschi, Tecar. Antrenori: Costică Buceschi, Magdalena Kovacs şi Claudia Cetăţeanu.
CSM Slatina: Stan (4), Nagy (5), Abed Kader – Al. Andrei 12 (7), Stoicanescu 3 (1), Fulgoi 2, Cîrligeanu 2, Dăscălete 2 (1), Vădineanu 2, Chirigiu 1, Ostase 1, Şt. Lazăr 1, Drăghici, Constantinescu, Todoroska, I. Andrei. Antrenor: Victorina Bora.

Aruncări de la 7m: 7-10 (transformate: 5-9; au ratat Lisewska şi Shteriova respectiv Dăscălete).

Minute de eliminare: 6-14