Scor de neprezentare şi alte trei puncte. Minerul Baia Mare – Progresul 2012 Dumbrăviţa 3-0 (2-0)

Minerul Baia Mare este de neoprit în Seria Sud a ligii a patra şi deţine controlul absolut, formaţia antrenată de Dorin Toma şi Cristian Bogdan ajungând la a noua victorie din tot atâtea etape. În penultima etapă a turului, băimărenii au trecut, acasă, prin scor de neprezentare, de Progresul 2012 Dumbrăviţa, 3-0 (2-0).

Liderul seriei a avut o misiune facilă, adversarul fiind unul modest, care nu a pus nici un fel de probleme echipei noastre. În consecinţă, Minerul a deschis scorul după numai trei minute. Marius Feraru a scăpat singur, a driblat portarul şi Cătălin Tutuţa, venit din spate, a marcat în poarta goală. Băimărenii vor să închidă cât mai repede socotelile şi în minutul 17 îşi vor dubla avantajul. Centrare Alex Ignat la prima bară şi Feraru reia la colţul lung cu o execuţie de fineţe. După ce irosesc mai multe oportunităţi de a închide meciul definitiv, golul trei vine abia în minutul 77. Marius Gereben înscrie la colţul lung din careul de 16 m, după o pasă primită de la Tudor Balmoş.

Minerul Baia Mare îşi adaugă, astfel, alte trei puncte în cont şi speră la un nou succes în ultima etapă a turului, când va întâlni, în deplasare (duminică, 5 noiembrie), Progresul Şomcuta Mare.

• Minerul Baia Mare: Ioan Anişoreac – Alex Ignat, Serge Nabeu (83 Radu Tămaş), Simion David, Răzvan Lupu, Cătălin Tutuţa, Călin Borota (69′ Leontin Mircea), Tudor Balmoş, Darian Sabadâş (46′ Andrei Tutuţa), Sandu Bococi (46′ Marius Gereben), Marius Feraru. Rezerve neutilizate: Gabriel Danciu – Sergiu Chiorean. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Marius Marian.