Revenire spectaculoasă în repriza secundă

Fetele de la CS Minaur Baia Mare au obţinut în faţa echipei HC Dunărea Brăila a patra victorie din Liga Florilor în cele 5 partide disputate în 2019. Deşi au fost conduse cu 6 goluri în prima repriză jucătoarele antrenate de Costică Buceschi au revenit spectaculos şi au câştigat la o diferenţă de 5 goluri (26-21). MVP-ul jocului a fost macedoneanca Marija Shteriova, autoare a 10 goluri (7 din acţiune şi 3 din aruncări de la 7 metri).

Startul jocului a fost catastrofal pentru băimărence, care s-au văzut conduse de gruparea antrenată de Aurelian Roşca cu 4-10 în minutul 18 şi 7-13 în minutul 27. Galeria gazdelor nu şi-a pierdut răbdarea, a dat tonul încurajărilor din tribună şi handbalistele de la Minaur au marcat 4 goluri consecutiv până la pauză (11-13).

Maramureşencele revin mult mai motivate de la vestiar şi punctează încă de 3 ori, astfel că Minaur preia conducerea în minutul 34 (scor 14-13) !  Dunărea Brăila este pentru ultima dată la conducere pe tabela de marcaj în minutul 41 (scor 17-18).

Coordonate excelent de Marija Shteriova, băimărencele fac spectacol în următoarele 9 minute şi marchează la “foc automat” de 6 ori consecutiv (23-18). Remarcabilă evoluţia portarului Cristina Enache din repriza secundă, dar şi eficienţa în atac a Helenei Rysankova (6 goluri) şi Andreei Taivan (4 goluri).

Cu un avantaj liniştitor în ultimele 10 minute jucătoarele băimărene şi-au adjudecat victoria la o diferenţă confortabilă (26-21) şi au urcat pe locul al treilea în clasamentul Ligii Florilor.

În etapa viitoare CS Minaur va juca în deplasare cu lidera clasamentului SCM Rm. Vâlcea (duminică, 10 februarie de la ora 17:30).

CS Minaur – HC Dunărea Brăila 26-21 (11-13)

Sala sporturilor “Lascăr Pană” – aprox. 1.500 spectatori.

Au arbitrat: Georgiana Doană şi Ana Maria Gociu (Bucureşti).

Observator FRH: Ilie Vizitiu (Hunedoara).

CS Minaur: Medvedova (3 int. bune), Enache (7 int. bune), Nastasă (a apărat o aruncare de la 7 m) – Shteriova 10 (3), Rysankova 6 (2), Taivan 4, Orşivschi 2, Bondar 2, Burlachenko 1, Seraficeanu 1, Cîrstea, Lisewska, Polocoşer, Tecar. Antrenori: C. Buceschi, M. Kovacs şi Cl. Cetăţeanu.

HC Dunărea: Razum (6 int. bune, inclusive o aruncare de la 7 m), Dobre (3 int. bune) – Vătu 8, D. Munteanu 3, Preda 2, Horobeţ 2, Tudor 2, Safta 1, Axinte 1, Manea 1, Dache 1, Cr. Gheorghe, Shutska. Antrenor: A. Roşca.

Aruncări de la 7 m: 6-8 (transformate 5-6, au ratat Lisewska respectiv Vătu, Preda).

Minute de eliminare: 4-8.