Potaissa Turda ne-a trezit din visul frumos

Joi după-amiază, de la ora 18.00, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” a fost gazda partidei dintre CS Minaur și AHC Potaissa Turda, din cadrul etapei a 8-a din Liga Zimbrilor. În cazul unei victorii, Minaut ar fi urcat pe prima poziție în clasament, dar n-a fost să fie. Potaissa ne-a adus cu picioareele pe pământ și va trebuie să muncim serios în continuare pentru a ne menține acolo sus.

Minaur a început bine meciul, cu 2-0, dar oaspeții au egalat imediat. Apoi, jocul s-a menținut sub semnul echilibrului. Băimărenii s-au dus din nou la două goluri, 7-5 (13), dar apoi Turda a marcat de patru ori la rând: 7-9 (18). Plantin cere time-out și marcăm noi de trei ori: 10-9 (23). Echilibrul se menține până la pauză, iar la cabine se intră cu 14-14, golul lui Ciobanu din poartă în poartă nefiind validat, deoarece mingea a intrat în poartă după ce a sunat sirena.

După reluare, Turda joacă mai bine, iar la 19-21 (39) are un moment excelent în joc și se duce la 19-25 (43). Cam aici s-a rupt meciul, chiar dacă Minaur a venit la un moment dat până la trei goluri, dar am avut un 7m irosit și oaspeții au mărit din nou diferența. Scorul final a fost 27-36, un scor mincinos față de ce s-a jucat.

 

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda: 27-36 (14-14)

  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană”; cca 1.600 spectatori
  • Au arbitrat: Robert Harabagiu – Silviu Stanescu (Moreni)
  • Aruncări de la 7m: 8-9 (transformate: 6-9; au ratat Kotrc, Cepreghi). Minute de eliminare: 6-8 (în min. 59, Vojvodic a primit cartonaș roșu și albastru pentru proteste)
  • Minaur: Ionuț Ciobanu (11 intrervenții), Adrian Țenghea – Robert Nagy, Tudor Botea 5/8, Andrei Buzle 0/1, Călin Căbuț 1/2, Milan Kotrc 6/9 (3 din 7m), Georgel Haiduc, Teo Coric 1/1, Tomas Cip 3/5, Mihai Bușecan, Alexandru Csepreghi 4/7 (3 din 7m), Vojislav Brajovic 3/4, Janja Vojvodic 2/4, Albert Cristescu 1/1, Daniel Bera 1/3. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop
  • Potaissa: Ionuț Irimuș (12 intervenții, a apărat 2 de 7m), Răzvan Szopka (o intervenție), Dragoș Fleșer – Georgică Cântec 4/6, Alexandru Ghivil 2/2 (unul din 7m), Teodor Pințoiu 1/1, Andrei Totoi 1/1, Daniel Pop 3/4, Stefan Terzic 10/12 (8 din 7m), Huba Talas 2/2, Cristi Ghiță 5/10, Dragoș Iancu 0/2, Răzvan Pavel 4/5, Radu Lazăr 0/1, Ciprian Șandru 2/5. Antrenor: Horațiu Gal

 

Etapa 8

  • Steaua București – Dinamo București: 27-26
  • CS HC Buzău – AHC Dobrogea Sud Constanța: 20-25
  • AHC Dunărea Călărași – CSM Vaslui: 27-22
  • CSM Reșița – CSM Focșani: 25-24
  • CSM Bacău – CSM Făgăraș: 31-29
  • CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda: 27-36
  • SCM Politehnica Timișoara – CSM București (miercuri, 30 octombrie, 18.25, TVR HD)

Clasament

  1. Dinamo București – 21p (236-212) – 8
  2. Potaissa Turda – 19p (231-211) – 8
  3. Minaur Baia Mare – 19p (226-215) – 8
  4. Steaua București – 16p (220-212) – 8
  5. Dunărea Călărași – 13p (213-195) – 8
  6. CSM Bacău – 13p (226-220) – 8
  7. CSM Focșani – 13p (189-183) – 8
  8. CSM Vaslui – 9p (175-183) – 7
  9. CSM București – 8p (181-180) – 7
  10. Dobrogea Sud – 7p (202-198) – 8
  11. Poli Timișoara – 5p (152-163) – 6
  12. CS HC Buzău – 4p (197-218) – 8
  13. CSM Făgăraș – 4p (191-216) – 8
  14. CSM Reșița – 4p (206-239) – 8

Etapa 9 (9-10 noiembrie): Dinamo – CS Minaur; Potaissa – Buzău; Făgăraș – Steaua; Focșani – Bacău; Vaslui – Reșița; CSM București – Călărași; Dobrogea – Timișoara.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa TurdaȘ 27-36 (14-14)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș
  • Etapa 11 (joi, 21 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur
  • Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui
  • Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur

 

Lotul CS Minaur

  • Portari: Ionuț Ciobanu (8/0), Adrian Țenghea (8/0), Răzvan Apostu
  • Extremă stânga: Milan Kotrc (8/34), Daniel Bera (7/6), Sergiu Makaria
  • Inter stânga: Alexandru Csepreghi (8/59), Tudor Botea (8/14)
  • Centru: Janja Vojvodic (8/16), Călin Căbuț (8/10), Andrei Buzle (5/4), Erik Pop, Mihai Dobra
  • Inter dreapta: Vojislav Brajovic (8/27), Daniel Mureșan (6/6)
  • Extremă dreapta: Georgel Haiduc (7/7), Tomas Cip (7/14)
  • Pivot: Teo Coric (8/16), Albert Cristescu (8/11), Robert Nagy (8/0), Mihai Bușecan (6/0)
  • Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop.