Oana Borș a marcat de două ori contra Norvegiei

Echipa națională de handbal tineret este în aceste zile la Siofok (Ungaria), acolo unde participă la un turneu amical, alături de echipa țării gazdă, Norvegia și Danemarca. La lot au fost convocate trei jucătoare de la CS Minaur Baia Mare: extrema stângă Eva Kerekes, centrul Andreea Popa și extrema dreapta Oana Borș (va împlini 16 ani în această lună).

Joi, echipa noastră a pierdut cu 26-29 (12-15) în fața selecționatei țării gazdă. Vineri, în al doilea meci, am suferit o nouă înfrângere, de această dată în fața Norvegiei, cu 32-21 (15-8). Norvegia a început excelent jocul cu echipa noastră și a condus cu 9-1.  N-a fost nici o emoție pentru scandinave să termine în avantaj prima parte, echipa noastră nereușind mare lucru: 15-8. Nu s-a schimbat aspectul jocului nici după reluare, Norvegia reușind să înscrie cu toate jucătoarele de câmp înscrise în raportul de joc.

Eva Kerekes a început meciul titulară și a jucat primele 15 minute, fiind înlocuită mai apoi cu Stamin. Andreea Popa a jucat și ea vreo 15 minute în centru, în ultimele minute din prima repriză, reușind să înscrie o dată, în timp ce Oana Borș a fost folosită în ultimele 10 minute ale meciului, pe post de inter dreapta, reușind un gol din acțiune și unul din 7m (a scos și ea un 7m și a mai avut o pasă de gol).

Vineri, echipa noastră va întâlni Norvegia (ora 17.00), iar sâmbătă, tot de la ora 17.00, Danemarca. La ultima ediția a Campionatului European (la Gyor), Ungaria a terminat pe primul loc, Norvegia a cucerit medalia de argint, România a terminat pe locul 5, iar Danemarca pe 6.

România: Andreea Chetraru, Ioana Ugran – Rebeca Necula, Eva Kerekes 0/3, Gabriela Vrabie 3/5 (unul din 7m), Andreea Popa 1/3, Andreea Bujor 2/2 (unul din 7m), Denisa Valcan 1/2, Miruna Pica 0/2, Ștefania Jipa 1/1, Bianca Lupașcu 0/1, Patricia Moraru 4/9, Mirabela Coteț 2/2, Roberta Stamin 3/4, Diana Șamanț 1/3, Oana Borș 2/2 (unul din 7m), Amalia Coman 0/2, Andra Moroianu 1/3 (unul din 7m). Antrenori: Dragoș Dobrescu, Valeriu Costea.

Evoluția scorului: 3-1 (6), 9-1 (13), 13-7 (25), 15-8 (pauză); 18-11 (38), 22-11 (42), 25-13 (47), 29-17 (54), 29-21 (57), 32-21 (final).

• Rezultatele înregistrate: Norvegia – Danemarca: 22-26; Ungaria – Danemarca: 35-38; România – Ungaria: 26-29; Norvegia – România: 32-21
  • Clasament: 1. Danemarca – 6p (64-57); 2. Norvegia – 3p (53-47); 3. Ungaria – 3p (64-64); 4. România – 0p (47-61)