Minerul Baia Mare se întoarce cu 3 puncte de la Cluj

După victoria pe teren propriu împotriva formației CSM Avântul Reghin, Minerul Baia Mare continuă să adune puncte. Etapa cu numărul 24 a Ligii a III-a a adus o nouă victorie pentru formația băimăreană antrenată de Dorin Toma, Vlad Ungureanu și Marius Marian care s-a întors acasă cu 3 puncte de pe terenul celor de la CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca.

Partida a fost dominată în mare parte de galben-albaștrii, gazdele reușind să domine doar pentru scurtă vreme în prima repriză. Ambele echipe au avut câte două ocazii să înscrie – Minerul Baia Mare prin Bococi și Brata – însă nici una din echipe nu a reușit să concretizeze, astfel că la vestiare se intră cu scorul 0-0.

A doua repriză este dominată în întregime de băimăreni, care reușesc să deschidă scorul în minutul 54 prin Tutuța Cătălin, care înscrie după o centrare efectuată de Giurgiu Valer. Galben-albaștrii mai au 4 ocazii în care pot să înscrie prin Brata, Stanciu și Giurgiu însă fără succes.

Minerul Baia Mare rămâne pe podium, pe locul III, cu 49 de puncte.

Minerul Baia Mare: Gudea – Duruș, Kis, Simion, Șerban, Tutuța, Lupu, Giurgiu (min. 86 Chiș-Toie), Brata (min. 83 Jeler), Stanciu (min. 77 Roșca), Bococi (min. 46 Lihet). Rezerve neutilizate: Iuhasz, Piper, Bandula. Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu și Marius Marian.

Băimărenii revin în fața propriilor suporteri, vineri, 26 aprilie, ora 17:00 când vor întâlni pe teren propriu formația Sticla Arieșul Turda.