Minaur pierde la Sănătatea și se îndepărtează de podium

 

 

Vineri după-amiază, pe terenul din Someșeni, s-a disputat partida dintre Sănătatea Cluj și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 8-a din Liga 3, seria 5. Un meci de uitat cât mai repede pentru Minaur, care s-a îndepărtat de podium și de visul de a promova. Sigur, mai sunt meciuri, dar nici jocul și nici poziția în clasament nu ne dau foarte multe speranțe.

Sănătatea Cluj Napoca – CS Minaur Baia Mare 2-0 (1-0)

  • Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Balint Albu (Targu Mures), Claudiu Doarvoas (Mintia – Hunedoara). Observatori: Filon Marginean (Alba Iulia) și Ioan Orosfoian (Târgu Mureș)
  • Sănătatea: Filip Lăzăreanu – Cristian Paul, Dan Matei, Ionuț Rada, Laurențiu Rus, Ionuț }ârlea, Cătălin Creț, Raul Ciupe, Dan Roman, Rareș Isac, Adrian Mar

Rezerve: Gabriel Dragomir – Alexandru Rotar, Dumitru Bucur, Bogdan Cristea, Adrian Lupu, Andrei Ceaca, Cosmin Tilincă

Antrenori: Marius Semeniuc, Csaba Kis și Dan Matei

  • CS Minaur: Balazs Dombradi – Denis Lihet, Jean Prunescu, David Simion, Ciprian Duruș, Bogdan Piper, Andrei Coroian, Krisztian Szekely, Adrian Bedea, Valer Giurgiu, Alexandru Muscă

Rezerve: Alex Gudea – Adrian Șter, Răzvan Rus, Răzvan Lupu, Brian Lemac, Daniel Groza, Paul Oșan

Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian

 

Filmul meciului

  • min. 7 – Szekely este lansat pe stânga, pătrunde în careu, șutează slab din 13m și Lăzăreanu reține
  • min. 25 – mare ocazie pentru Minaur, cu Bedea scăpat singur spre poartă după o pasă primită de la Giurgiu, dar mijlocașul băimărean este blocat de Lăzăreanu la 14m
  • min. 26 – acțiune pe dreapta Bedea, pas cu Giurgiu, centrare, Muscă sutează, un apărător scoate din 2m
  • min. 28 – sut periculos Cătălin Cret, foarte aproape de poartă
  • min. 39 – corner de pe dreapta, bâlbe în careu, clujenii cer penalty, noi ne uităm la ei cum cer, iar Adrian Mar șutează din 3-4 m și e 1-0
  • min. 43 – lovitură liberă de pe stânga, balonul merge spre bara a doua, de unde Paul Cristian reia mult peste poartă, din 10-11 m
  • min. 46 – mai multe greșeli la mijlocul terenului și Dan Roman reușește să înscrie, după ce a pătruns, a driblat fundașul și portarul ieșitți în cale și a șutat la colțul scurt: 2-0
  • min. 55 – lovitură liberă de la 30m, execută Bedea, fără rezultat
  • min. 56 – sut Duruș de la 16m, balonul trece puțin peste
  • min. 71 – șut Lemac din 16m, Lăzăreanu respinge, balonul ajunge la Rus, iar acesta sutează în transversală
  • 90+3 – pasă în careu, șut din 14m Giurgiu mult peste poartă

 

Etapa 8

  • Unirea Dej – Luceafărul Oradea: 2-1 (0-0); Florin Blaj (88), Mihai Onicaș (90) / Mihai Maxin (67)
  • AFC Odorheiu Secuiesc – ACS Industria Galda de Jos: 1-3 (1-1); Cosmin Stăncuțu (22) / Silviu Mureșan (3, 64), Alexandru Cioară (88)
  • Sănătatea Cluj Napoca – CS Minaur Baia Mare: 2-0 (1-0); Adrian Mar (39), Dan Roman (46)
  • Viitorul Șelimbăr – Sticla Arieșul Turda: 1-1 (1-0); Cătălin Tineiu (20) / Alexandru Savu (81)
  • CSM Avântul Reghin – CSC Sânmartin: 0-1 (0-1); Alexandru Sorian (22)

Sâmbătă, 12 octombrie, ora 15.00: Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir; SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea; Gloria Bistrița – CFR 2 Cluj Napoca.

Clasament

  1. Luceafărul – 18p (23-12) – 8
  2. Comuna Recea – 17p (20-9) – 7
  3. Șelimbăr – 14p (12-7) – 8
  4. CSC Sânmartin – 13p (17-19) – 8
  5. Sticla Turda – 12p (8-7) – 8
  6. CFR 2 Cluj – 11p (12-10) – 7
  7. CS Minaur – 11p (8-7) – 8
  8. Sănătatea Cluj – 11p (5-4) – 8
  9. Avântul Reghin – 10p (9-8) – 8
  10. Unirea Dej – 10p (7-9) – 8
  11. Alba Iulia – 8p (12-8) – 7
  12. Gloria Bistrița – 8p (5-10) – 7
  13. Od. Secuiesc – 7p (9-13) – 8
  14. Metalurgistul – 6p (3-8) – 7
  15. Ind. Galda – 3p (8-24) – 8
  16. SCM Zalău – 1p (11-13) – 7

Etapa viitoare (19 octombrie): Sânmartin – Unirea Dej; CFR 2 Cluj – Reghin; Turda – Bistrița; Comuna Recea – Șelimbăr; Metalurgistul – Zalău; CS Minaur – Alba Iulia; Ind. Galda – Sănătatea; Luceafărul – Od. Secuiesc.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1: Sticla Arieșul Turda – CS Minaur: 2-1 (0-0); Alexandru Muscă (87)
  • Etapa 2: CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-1); Adrian Bedea (63)
  • Etapa 3: Metalurgistul Cugir – CS Minaur: 1-1 (1-0); Bogdan Piper (75)
  • Etapa 4: Unirea Dej – CS Minaur: 0-1 (0-1); Krisztian Szekely (10), Krisztian Szekely (49)
  • Etapa 5: CS Minaur – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Răzvan Lupu (42),
  • Etapa 6: Luceafărul Oradea – CS Minaur: 1-0 (1-0)
  • Etapa 7: CS Minaur – AFC Odorheiu Secuiesc: 2-0 (1-0); Brian Lemac (45), Adrian Bedea (65)
  • Etapa 8: Sănătatea Cluj – CS Minaur: 2-0 (1-0)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 19 octombrie, 15.00): CS Minaur – Unirea Alba Iulia
  • Etapa 10 (sâmbătă, 26 octombrie, 15.00): SCM Zalău – CS Minaur
  • Etapa 11 (sâmbătă, 2 noiembrie, 14.00): CS Minaur – Viitorul Șelimbar
  • Etapa 12 (sâmbătă, 9 noiembrie, 14.00): Gloria Bistrița – CS Minaur
  • Etapa 13 (sâmbătă, 16 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CSM Avântul Reghin
  • Etapa 14 (sâmbătă, 23 noiembrie, 14.00): CSC Sânmartin – CS Minaur
  • Etapa 15 (sâmbătă, 30 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CFR 2 Cluj