Minaur Baia Mare obține victoria din confruntarea cu CS U Cluj și rămâne pe loc de Play –Off

Așa cum era de așteptat, Minaur Baia Mare s-a impus pe teren propriu în fața nou-promovatei CS U Cluj. În partida din cadrul etapei a VIII-a a Ligii Zimbrilor, Raul Fotonea a avut posibilitatea să ruleze întreg lotul de care a dispus, jucători care au creat și faze spectaculoase. Victoria a readus echipa Minaur Baia Mare pe loc de Play-Off.

Minaur Baia Mare a condus de la începutul până la finalul partidei, scorul fiind deschis în minutul 2 prin reușita lui Călin Căbuț. La sfârșitul primei reprize, ratările succesive ale clujenilor, timp în care băimărenii au marcat de pe toate flancurile, au făcut ca la pauză scorul partidei să fie în favoarea băimărenilor, 17-11. Începutul reprizei a două le aparține tot băimărenilor, care în primele 8 minute marchează de opt ori în poarta clujenilor, în timp ce adversarii reușesc doar trei goluri. Partida se încheie în minutul 59, când Robert Nagy marchează pentru 36 – 27. Ultimul minut al meciului a fost al ratărilor, când Minaur Baia Mare nu a reușit să bage mingea în poartă chiar dacă încearcă prin aruncările lui Tudor Botea, Predrag Vujadinovic și Robert Nagy.

Minaur: Adrian Țenghea (6 intervenții), Răzvan Apostu (11 intervenții) – Călin Căbuț (5 goluri), Sergiu Makaria (5 goluri), Predrag  Vujadinovic (5 goluri), Georgel Haiduc (4 goluri), Vojislav Brajovic (3 goluri), Leonard Ștefan (3 goluri), Tudor  Botea (3 goluri), Yuri Pop (2 goluri), Tudor Marta (2 goluri), Alexandru Csepreghi (2 goluri), Robert Nagy (1 gol), Albert Cristescu (1 gol), Daniel Mureșan.

Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.

În etapa următoare, Minaur Baia Mare va juca în deplasare împotriva echipei CSM Bacău, partida urmând a avea loc sâmbătă, 10 noiembrie, cu începere de la ora 15:00.