Minaur Baia Mare a cedat în fața echipei SCM Politehnica Timișoara în cadrul etapei a XVIII-a

Minaur Baia Mare se distanțează de zona de Play-Off a Ligii Zimbrilor. În cadrul celei de-a XVIII-a etape, echipa antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou a cedat în fața celor de la SCM Politehnica Timișoara, scor 23-27. Înfrângerea suferită clasează formația băimăreană pe locul IX în clasamentul provizoriu al Ligii Zimbrilor.

CS Minaur Baia Mare a intrat în partidă cu lipsă de determinare, astfel că în minutul 5 al partidei, deja era 0-3 pentru timișoreni, iar Raul Fotonea s-a văzut nevoit să ceară primul time-out. Nouă minute mai târziu, vine și al doilea timp de odihnă solicitat de tehnicianul băimăren, scorul fiind de 2-8 pentru SCM Politehnica Timișoara. Până la pauză Minaur reduce din diferență, scor 9-12, după ce Alexandru Csepreghi ratează de la 7 metri în ultima secundă a primului act.

În a doua repriză, Minaur Baia Mare se apropie periculos de SCM Politehnica Timișoara de două ori, la un singur gol diferență, însă nu a reușit să mențină ritmul și a pierdut la 23-27 în fața celor de la SCM Politehnica Timișoara.

Minaur: Adrian Țenghea ( 1 intervenție), Răzvan Apostu ( 9 intervenții) – Alexandru Csepreghi ( 9 goluri), Călin Căbuț ( 4 goluri), Predrag Vujadinovic ( 3 goluri), Robert Nagy ( 2 goluri), Tudor Botea ( 1 gol), Andrei Popescu ( 1 gol), Georgel Haiduc (1 gol), Vojislav Brajovic ( 1 gol), Albert Cristescu ( 1 gol), Daniel Mureșan, Yurii Pop, Tudor Marta, Leonard Ștefan.

Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.

În etapa viitoare, CS Minaur Baia Mare va juca miercuri, 20 februarie, pe terenul celor de la CSU Suceava.