Minaur a urcat pe locul 2 și s-a apropiat la 4 puncte de prima poziție

După semieșecul din etapa precedentă, acasă cu Avântul Reghin (0-0), băieții antrenați de Dorin Toma au avut un nou meci dificil, în deplasare, cu CSC Sânmartin. Mai mult, gazdele au reușit să deschidă scorul extrem de repede, la chiar prima lor fază de poartă, după un penalty transformat de Sergiu Pop, astfel că partida a început, practic, de la 1-0 pentru gazde. A fost primul gol primit de Minaur după cinci etape în care și-a păstrat tabela imaculată.

CS Minaur s-a străduit să revină în joc, a și dominat, dar rezultatele au venit abia către finalul meciului. Mai întâi, Alexandru Muscă a adus egalitatea pe tabela de marcaj (80), iar Valer Giurgiu a înscris pentru trei puncte mari.

A mai rămas o singură etapă până la finalul turului, iar CS Minaur va juca pe teren propriu cu CFR 2 Cluj Napoca. Un meci care ne va păstra pe poziția a doua în clasament până la primăvară.

 

CSC Sânmartin – CS Minaur Baia Mare 1-2 (1-0)

  • Stadionul Comunal din Sântion
  • Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Sergiu Paul Corb (Zalău), Claudiu Doarvoaș (Mintia – Hunedoara). Obs. Mihai Jivan (Arad), Stere Guteanu (Techirghiol)
  • Sânmartin: Adrian Barabaș – Erik Tiponuț, David Lupșe, Sebastian Brata, Iulian Cuc, Ionuț Ban, Sergiu Pop, Alexandru Sorian, Cyrus Habakuk, Salif Nogo, Marian Arsene

Rezerve: Patric Andraș, Claudiu Popa, Cosmin Sîrbu, Beniamin Szabados, Sergiu Vancea, Alex Pintea, Eduard Beke

Antrenor: Ciprian Fitter.

  • CS Minaur: Balazs Dombradi – Denis Lihet, Jean Prunescu, David Simion, Ciprian Duruș, Bogdan Piper, Răzvan Lupu, Adrian Șter, Krisztian Szekely, Adrian Bedea, Brian Lemac

Rezerve: Alex Gudea – Valer Giurgiu, Andrei Coroian, Alexandru Muscă, Răzvan Rus, Cătălin Tutuța, Daniel Groza

Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu, Marius Marian

 

Etapa 14

  • Unirea Dej – Unirea Alba Iulia: 0-0
  • SCM Zalău – Sănătatea Cluj-Napoca: 2-1 (0-0); Arnold Neuers (60), Sebastian Culda (77) / Marton Szolosi (50)
  • Viitorul Șelimbăr – AFC Odorheiu Secuiesc: 4-0 (3-0); Adrian Cârstean (8, 23), Ioan Cîrloanta (45+1), Andrei Câmpean (87)
  • Gloria Bistrița – Luceafărul Oradea: 1-0 (0-0); Alexandru Georghiță (60)
  • CSM Avântul Reghin – Ind. Galda de Jos: 2-1 (1-1); Ovidiu Covaciu (40), Adrian Morar (87) / Alecu Cioară (37)
  • CSC Sânmartin – CS Minaur Baia Mare: 1-2 (1-0); Sergiu Pop (2 – 11m) / Alexandru Muscă (80), Valer Giurgiu (86)
  • CFR 2 Cluj – Metalurgistul Cugir: 0-2 (0-0); Robert Dicu (64), M. Neagu (88 – 11m)
  • Sticla Arieșul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-0); Andrei Cobîrzan (53) / Adrian Micaș (71)

Clasament

  1. Comuna Recea – 31p (36-15) – 14
  2. CS Minaur – 27p (18-8) – 14
  3. Luceafărul – 26p (34-21) – 14
  4. Metalurgistul – 23p (18-15) – 14
  5. Sticla Turda – 22p (18-13) – 14
  6. Viitorul Șelimbăr – 22p (21-18) – 14
  7. Gloria Bistrița – 21p (14-17) – 14
  8. Sănătatea Cluj – 19p (19-17) – 14
  9. CSC Sânmartin – 19p (27-29) – 14
  10. Unirea Dej – 18p (15-19) – 14
  11. Avântul Reghin – 16p (18-19) – 14
  12. CFR 2 Cluj – 15p (21-31) – 14
  13. Alba Iulia – 13p (18-19) – 14
  14. Od. Secuiesc – 10p (11-25) – 14
  15. SCM Zalău – 9p (20-26) – 14
  16. Ind. Galda – 8p (16-33) – 14

Etapa viitoare (30 noiembrie, 14.00): Comuna Recea – Dej; Metalurgistul – Turda; CS Minaur – CFR 2 Cluj; Ind. Galda – Sânmartin; Luceafărul – Avântul; Od. Secuiesc – Bistrița; Sănătatea – Șelimbăr; Alba Iulia – Zalău.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1: Sticla Arieșul Turda – CS Minaur: 2-1 (0-0); Alexandru Muscă (87)
  • Etapa 2: CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-1); Adrian Bedea (63)
  • Etapa 3: Metalurgistul Cugir – CS Minaur: 1-1 (1-0); Bogdan Piper (75)
  • Etapa 4: Unirea Dej – CS Minaur: 0-1 (0-1); Krisztian Szekely (10)
  • Etapa 5: CS Minaur – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Răzvan Lupu (42), Krisztian Szekely (49)
  • Etapa 6: Luceafărul Oradea – CS Minaur: 1-0 (1-0)
  • Etapa 7: CS Minaur – AFC Odorheiu Secuiesc: 2-0 (1-0); Brian Lemac (45), Adrian Bedea (65)
  • Etapa 8: Sănătatea Cluj – CS Minaur: 2-0 (1-0)
  • Etapa 9: CS Minaur – Unirea Alba Iulia: 1-0 (0-0); Brian Lemac (63)
  • Etapa 10: SCM Zalău – CS Minaur: 0-1 (0-1); Răzvan Rus (16)
  • Etapa 11: CS Minaur – Viitorul Șelimbar: 5-0 (2-0); Răzvan Lupu (16 – 11m), Ciprian Natea (41 – autogol), Adrian Șter (53, 75), Krisztian Szekely (60)
  • Etapa 12: Gloria Bistrița – CS Minaur: 0-1 (0-0); Brian Lemac (90)
  • Etapa 13: CS Minaur – CSM Avântul Reghin: 0-0
  • Etapa 14 : CSC Sânmartin – CS Minaur: 1-2 (1-0); Alexandru Muscă (80), Valer Giurgiu (86)
  • Etapa 15 (sâmbătă, 30 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CFR 2 Cluj