Minaur a câștigat 2-1 cu Recea, dar promovarea se joacă duminică

Miercuri după-amiază, stadionul “Viorel Mateianu” a fost gazda partidei dintre CS Minaur și ACS Fotbal Comuna Recea, prima manșă a barajului pentru promovarea în Liga 2. Minaur a învins cu 2-1 (1-0), însă echipa promovată o vom cunoaște abia după meciul retur, care va avea loc pe terenul din Recea, duminică, 9 august, de la ora 17.30.

Deși nu s-a putut bucura de prezența spectatorilor în incintă, întâlnirea a avut pare de destui privitori în afara stadionului. A fost și o inimoasă galerie a gazdelor, care și-a încurajat favoriții, chiar și după pauză, când am avut parte de o repriză de ploaie torențială. Din păcate, ploaia a conturbat serios transmisia live a meciului, aceasta fiind întreruptă înainte de începerea reprizei secunde.

CS Minaur s-a impus cu 2-1 după un meci cu ocazii la ambele porți. Scorul a fost deschis de gazde, după ce Cristian Bud a profitat de o bâlbâială a apărătorilor din Recea, a recuperat balonul, a trecut pe lângă un adversar și a șutat puternic din 14m, fără speranțe pentru Bota: 1-0 (16). Introdus în partea a doua în teren, Brian Lemac a marcat golul al doilea al echipei Minaur: 2-0 (67). Finalul jocului îi găsește pe oaspeți în atac, aceștia reușind să reducă din handicap în urma unui penalty transformat de Alin Bota: 2-1 (84).

CS Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea: 2-1 (1-0)

• Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei)
  • Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) și Aurel Ionescu (București)
  • CS MInaur Baia Mare: 1. Balazs Dombradi – 23. Ciprian Duruș (cpt), 5. Florin Cordoș, 27. David Simion, 33. Claudiu Pamfile, 10. Adrian Șter, 91. Eugen Zasavițchi, 47. Bogdan Piper, 17. Cătălin Tutuța, 26. Cristian Bud, 29. Paul Batin
  • Rezerve: 34. Alex Gudea, 7. Valer Giurgiu, 19. Denis Lihet, 22. Brian Lemac, 3. Jean Prunescu, 44. Aadrian Bedea, 77. Raul Hăjmășan
  • Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu
  • ACS Fotbal Comuna Recea: 1. Alin Bota (cpt) – 21. Paul Szecui, 5. Gabriel Oița, 20. Milian Urs, 18. Marius Potcoavă, 14. Adrian Micaș, 25. Romario Rus, 10. Viorel Chinde, 9. Arthur Teut, 17. Alex Oltean, 19. Adrian Balha
  • Rezerve: 39. Dorian Răilean – 8. Ciprian Brata, 2. Cătălin Jucan, 4. Bogdan Pașca, 7. Cosmin Berindea, 6. Raini Badula
  • Antrenori: Ciprian Danciu, Ovidiu Mic