Înfrângere la Buzău și două cartonașe roșii pentru CS Minaur

Echipa feminină antrenată de Costică Buceschi, Magdalena Kovacs, Claudia Cetățeanu a suferit a 7-a înfrângere consecutivă în Liga Florilor, în fața formației SCM Gloria Buzău, scor final 28-24 (pauză 13-11). Partida a fost dominată în întregime de gazde, băimărencele reușind să egalzeze o singură dată în minutul 22 (9-9) după o reușită de 4 goluri consecutive. În minutele următoare gazdele reușesc să înscrie de 4 ori, în timp ce formația băimăreană înscrie doar de 2 ori, la pauză intrându-se la vestiare cu scorul 13-11.

A doua repriză se arată a fi una intensă, cumulând 7 eliminări (4 gaze, 3 oaspeți) și 3 cartonașe roșii urmate de albastre. În minutul 42 Oana Bondar reușeste să reducă avantajul gazdelor la un singur gol (18-17). Ultimele 6 minute ale partidei sunt tensionate – Medvedova primește eliminare 2 minute în minutul 54, urmând ca 3 minute mai târziu trio-ul format din Burlacenko, Shteriova și Subțirică să fie penalizat cu cartonaș roșu urmat de cartonaș albastru. Finalul partidei îi aparține Sylviei Lisewska, însă aceasta nu reușește să înscrie și meciul se termină cu scorul 28-24 pentru gazde.

CS Minaur: Enache, Medvedova. Lisewska (7, 4 din 7m), Burlachenko (5), Seraficeanu (3), Cîrstea (2), Popescu (2), Tecar (2, 1 din 7m), Polocoșer (1), Bondar (1), Shteriova (1), Orșivschi, Taivan, Lipară. Antrenor: Costică Buceschi, Magdalena Kovacs, Claudia Cetățeanu.

Echipa băimăreană revine în fața propriilor suporteri, joi, 25 aprilie când va înfrunta pe teren propriu formația CSU Craiova pentru etapa cu numărul 23.