Înaintea ultimei etape din turul Ligii Naționale, CS Minaur ocupă locul 3

În etapa a 12-a din Liga Zimbrilor, CS Minaur s-a impus cu 30-21 în fața echipei CSM Vaslui și a urcat din nou pe podiumul întrecerii interne, profitând de înfrângerea celor de la Steaua. În acest moment, Minaur este la egalitate de puncte cu Potaissa Turda și mai are de jucat două meciuri în deplasare în acest an, în campionat: vineri cu CSM București și pe 12 decembrie cu Dobrogea Sud. Între timp, pe 9 decembrie, este programat un meci acasă din Cupa României, cu CSM Bacău, iar dacă băimărenii vor trece de acest hop vor mai juca un meci, pe 15/16 decembrie, în sferturile de finală.

Pe adresa clubului băimărean au sosit mai multe telegrame de convocare la loturi naționale. Astfel, Tomas Cip și Milan Kotrc au fost convocați la naționala Cehiei, în perioada 27-29 decembrie pentru o sesiune de antrenamente. De asemenea, cei doi sunt solicitați la naționale Cehiei și în intervalul 1-26 ianuarie 2020.

Tânărul Erik Pop a fost convocat la Naționala de cadeți a României, în perioada 12-22 decembrie, pentru pregătire centralizată și un turneu de jocuri în Spania.

 

Etapa 12

  • HC Buzău – Dunărea Călărași: 24-26
  • CSM Reșița – SCM Politehnica Timișoara: 18-28
  • CSM Bacău – Dobrogea Sud Constanța: 20-25
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui: 30-21
  • Dinamo București – CSM Făgăraș: 46-26
  • Potaissa Turda – CSM Focșan: 32-21
  • Steaua București – CSM București: 28-31

Clasament

  1. Dinamo București – 30p (350-292) – 11
  2. Potaissa Turda – 25p (324-287) – 11
  3. Minaur Baia Mare – 25p (337-322) – 12
  4. Steaua București – 22p (340-331) – 12
  5. Dobrogea Sud – 19p (306-279) – 12
  6. CSM Focșani – 19p (289-293) – 12
  7. CSM București – 17p (290-282) – 11
  8. Poli Timișoara – 17p (301-308) – 12
  9. Dunărea Călărași – 16p (308-293) – 12
  10. CSM Bacău – 16p (296-295) – 11
  11. CSM Vaslui – 15p (309-319) – 12
  12. CSM Făgăraș – 10p (304-347) – 12
  13. CS HC Buzău – 4p (294-336) – 12
  14. CSM Reșița – 4p (284-348) – 12

Etapa 13 (5-6 decembrie): Făgăraș – Buzău; Focșani – Dinamo; Vaslui – Potaissa; Dobrogea – Steaua; Călărași – Reșița; Timișoara – Bacău; CSM București – CS Minaur (vineri, 6 decembrie, ora 17.30)

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
  • Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
  • Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
  • Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
  • Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
  • Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
  • Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
  • Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda: 27-36 (14-14)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur: 33-28 (18-17)
  • Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș: 28-27 (16-14)
  • Etapa 11 (marți, 19 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur: 26-25 (12-14)
  • Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui: 30-21 (15-11)
  • Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur.

 

CS Minaur

  • Portari: Ionuț Ciobanu (12/0), Adrian Țenghea (11/1), Răzvan Apostu (1/1)
  • Extremă stânga: Milan Kotrc (12/57), Daniel Bera (11/13), Sergiu Makaria
  • Inter stânga: Alexandru Csepreghi (12/81), Tudor Botea (12/18)
  • Centru: Janja Vojvodic (12/23), Călin Căbuț (12/16), Andrei Buzle (9/4), Erik Pop, Mihai Dobra
  • Inter dreapta: Vojislav Brajovic (12/39), Daniel Mureșan (10/10)
  • Extremă dreapta: Georgel Haiduc (11/14), Tomas Cip (10/20)
  • Pivot: Teo Coric (12/25), Albert Cristescu (11/15), Robert Nagy (10/0), Mihai Bușecan (10/0)
  • Antrenori: Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop.