Fotbaliștii de la CS Minaur vor puncte în deplasarea de la Sănătatea

Vineri și sâmbătă se vor disputa jocurile etapei a 8-a din Liga 3, seria 5. CS Minaur va juca vineri în deplasare, la Sănătatea Cluj, grupare ce se află destul de jos în clasamentul seriei. “Virușii verzi” au performat însă în Cupa României, acolo unde au ajuns în faza optimilor, după ce în 16-imi au reușit să se impună cu 1-0 în fața deținătoarei trofeului, Viitorul Constanța.

Minaur și-a propus pentru partea a doua a turului o evoluție mult mai bună decât în prima parte și, cel mai important, să strângă puncte care s-o mențină în partea de sus a clasamentului. Orice puncte pierdute înseamnă și îndepărtarea de zona promovării, deși, după șapte etape scurse, tot nu e foarte clar cine își dorește cu adevărat să promoveze în Liga 2. La nivel declarativ, doar Recea și Baia Mare au spus răspicat că și-ar dori. Ne vom lămuri în etapele ce vin.

 

Etapa 8

  • Vineri, 11 octombrie, ora 15.00: Unirea Dej – Luceafărul Oradea; AFC Odorheiu Secuiesc – ACS Industria Galda de Jos; Sănătatea Cluj Napoca – CS Minaur Baia Mare; Viitorul Șelimbăr – Sticla Arieșul Turda; CSM Avântul Reghin – CSC Sânmartin
  • Sâmbătă, 12 octombrie, ora 15.00: Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir; SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea; Gloria Bistrița – CFR 2 Cluj Napoca.

Clasament

  1. Luceafărul – 18p (22-10) – 7
  2. Comuna Recea – 17p (20-9) – 7
  3. Șelimbăr – 13p (11-6) – 7
  4. CS Minaur – 11p (8-5) – 7
  5. CFR 2 Cluj – 11p (12-10) – 7
  6. Sticla Turda – 11p (7-6) – 7
  7. Avântul Reghin – 10p (9-7) – 7
  8. CSC Sânmartin – 10p (16-19) – 7
  9. Alba Iulia – 8p (12-8) – 7
  10. Gloria Bistrița – 8p (5-10) – 7
  11. Sănătatea Cluj – 8p (3-4) – 7
  12. Od. Secuiesc – 7p (8-10) – 7
  13. Unirea Dej – 7p (5-8) – 7
  14. Metalurgistul – 6p (3-8) – 7
  15. SCM Zalău – 1p (11-13) – 7
  16. Ind. Galda – 0p (5-23) – 7

Etapa viitoare (19 octombrie): Sânmartin – Unirea Dej; CFR 2 Cluj – Reghin; Turda – Bistrița; Comuna Recea – Șelimbăr; Metalurgistul – Zalău; CS Minaur – Alba Iulia; Ind. Galda – Sănătatea; Luceafărul – Od. Secuiesc.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1 (vineri, 23 august): Sticla Arieșul Turda – CS Minaur: 2-1 (0-0); Alexandru Muscă (87)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-1); Adrian Bedea (63)
  • Etapa 3 (sâmbătă, 7 septembrie): Metalurgistul Cugir – CS Minaur: 1-1 (1-0); Bogdan Piper (75)
  • Etapa 4 (vineri, 13 septembrie): Unirea Dej – CS Minaur: 0-1 (0-1); Krisztian Szekely (10), Krisztian Szekely (49)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Răzvan Lupu (42),
  • Etapa 6 (sâmbătă, 28 septembrie): Luceafărul Oradea – CS Minaur: 1-0 (1-0)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 5 octombrie): CS Minaur – AFC Odorheiu Secuiesc: 2-0 (1-0); Brian Lemac (45), Adrian Bedea (65)
  • Etapa 8 (vineri, 11 octombrie, 15.00): Sănătatea Cluj – CS Minaur
  • Etapa 9 (sâmbătă, 19 octombrie, 15.00): CS Minaur – Unirea Alba Iulia
  • Etapa 10 (sâmbătă, 26 octombrie, 15.00): SCM Zalău – CS Minaur
  • Etapa 11 (sâmbătă, 2 noiembrie, 14.00): CS Minaur – Viitorul Șelimbar
  • Etapa 12 (sâmbătă, 9 noiembrie, 14.00): Gloria Bistrița – CS Minaur
  • Etapa 13 (sâmbătă, 16 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CSM Avântul Reghin
  • Etapa 14 (sâmbătă, 23 noiembrie, 14.00): CSC Sânmartin – CS Minaur
  • Etapa 15 (sâmbătă, 30 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CFR 2 Cluj