Fetele de la Minaur rămân pe podium după jocurile din etapa 16

Cum patru echipe din Liga Florilor MOL joacă încă în cupele europene (CSMB și Vâlcea în grupele principale din Liga Campionilor; Bistrița și Cisnădie în Cupa EHF), întrecere internă suferă la capitolul programări și respectarea acestora. Este o luptă foarte strânsă pentru ultima treaptă a podiumului, pentru că Vâlcea și CSM nu prea mai au cum să fie ajunse, precum și pentru celelate două locuri de cupă europeană sigure, în cazul în care nu vom avea chiar șase echipe în total (în acest sezon au mai fost în EHF echipele din Craiova și Brașov – ultima exclusă).

Șase echipe sunt întinse pe distanța a doar trei puncte și orice punct câștigat sau pierdut poate fi extrem de important, mai ales în cazul meciurilor directe dintre contracandidate (poate conta diferența de scor la final în caz de egalitate).

După superbul egal din deplasarea de la CSMB, echipa băimăreană are o pauză destul de lungă până la următorul meci, programat abia pe 23 februarie. Până atunci însă, Andreea Popa și Sonia Seraficeanu vor merge la lotul național de senioare, iar Eva Kerekes la cel de tineret.

 

Etapa 16

  • CSM București – CS Minaur: 24-24
  • Rapid București – HC Zalău: 26-24
  • CSU Cluj-Napoca – AHCM Slobozia: 27-22
  • Măgura Cisnădie – SCM Rm. Vâlcea (amânat)
  • CSM Slatina – HC Dunărea Brăila: 25-28
  • SCM Craiova – SCM Gloria Buzău: 23-18
  • Gloria Bistrița va sta.

Clasament

  1. Râmnicu Vâlcea – 37p (383-309) – 14
  2. CSM București – 37p (411-341) – 15
  3. Minaur Baia Mare – 27p (391-359) – 15
  4. Gloria Bistrița – 27p (356-334) – 14
  5. Gloria Buzău – 26p (385-367) – 15
  6. Dunărea Brăila – 24p (367-343) – 14
  7. CS HC Zalău – 24p (367-355) – 15
  8. SCM Craiova – 24p (336-345) – 15
  9. Măgura Cisnădie – 18p (325-312) – 13
  10. CSM Slatina – 16p (348-387) – 15
  11. Rapid București – 6p (300-370) – 14
  12. CSU Cluj-Napoca – 6p (355-437) – 15
  13. AHCM Slobozia – 4p (312-377) – 14

Etapa 17. Sâmbătă, 22 februarie: Brăila – Cisnădie; Rm. Vâlcea – CSU Cluj; Slobozia – CSM București; Buzău – Rapid; Zalău – Bistrița (12.30, TVR 1). Duminică, 23 februarie: CS Minaur – SCM Craiova (15.30, TVR 1). CSM Slatina va sta.

 

Turul Ligii Florilor pentru Minaur

  • Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
  • Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
  • Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
  • Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov: 27-27 (12-15) – anulat
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
  • Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila: 24-22 (11-11)
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur: 23-22 (10-11)
  • Etapa 14 (joi, 30 ianuarie): Măgura Cisnădie – CS Minaur: 26-26 (16-12)
  • Etapa 15 (duminică, 2 februarie): CS Minaur – CSU Cluj: 44-29 (21-13)
  • Etapa 16 (miercuri, 5 februarie): CSM București – CS Minaur: 24-24 (12-8)
  • Etapa 17 (sâmbătă, 22 februarie): CS Minaur – SCM Craiova
  • Etapa 18 (sâmbătă, 29 februarie): Rapid București – CS Minaur
  • Etapa 19 (sâmbătă, 7 martie): CS Minaur – Gloria Bistrița
  • Etapa 20 (sâmbătă, 4 aprilie): HC Zalău – CS Minaur
  • Etapa 21 (sâmbătă, 11 aprilie): CS Minaur – SCM Gloria Buzău
  • Etapa 22 (miercuri, 15 aprilie): Corona Brașov – CS Minaur – anulat
  • Etapa 23  (sâmbătă, 2 mai): AHCM Slobozia – CS Minaur
  • Etapa 24 (sâmbătă, 9 mai): CS Minaur – SCM Rm. Vâlcea
  • Etapa 25 (sâmbătă, 16 mai): Dunărea Brăila – CS Minaur
  • Etapa 26 (miercuri, 20 mai): CS Minaur – CSM Slatina.

 

Lotul CS Minaur

  • Portar: Ana Maria Măzăreanu (16 meciuri / un gol), Cristina Enache (15/1), Cristina Ciaușescu (accidentată)
  • Extremă stânga: Oana Cîrstea (15/25), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (12/17)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (15/68 – 18 din 7m), Larisa Tămaș (14/6), Marija Shteriova (16/60)
  • Centru: Roxana Szolosi (16/29 – 15 din 7m), Andreea Popa (16/48 – 12 din 7m)
  • Inter dreapta: Paulina Masna (11/39 – accidentată), Anca Polocoșer (15/10 – 3 din 7m), Helena Rysankova (8/12)
  • Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (16/44), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (10/7)
  • Pivot: Oana Bondar (15/16), Yaroslava Burlacenko (16/25), Mădălina Conache (12/10)
  • Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.