Fetele de la Minaur rămân pe locul 4 după disputarea unor restanțe

Sâmbătă, campioana SCM Râmnicu Vâlcea a învins pe HC Zalău într-un joc disputat în devans, pentru etapa a noua, iar duminică, CSM București a întrecut pe Cisnădie la șase goluri, după un meci în care gazdele s-au desprins abia în ultimele minute.

Am avut o pauză dedicată acțiunilor echipelor reprezentative, vor urma din nou meciuri din cupele europene săptămâna ce vine. Mai întâi, însă, vom afla numele celor 28 de jucătoare care vor face parte din lista lărgită pentru Mondialele din Japonia, care trebuie trimisă la IHF până la finalul acestei luni. În noiembrie vor mai avea loc trei runde din Liga Florilor, după care va urma o pauză până la începutul anului viitor.

 

Etapa 8

  • CSM Corona Brașov – CSU Cluj Napoca: 33-30
  • HC Zalău – AHCM Slobozia: 30-21
  • SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare: 29-23
  • Rapid București – HC Dunărea Brăila: 22-24
  • CSM București – Măgura Cisnădie: 24-18
  • SCM Craiova – CSM Slatina (miercuri, 6 noiembrie)
  • Gloria Bistrița – SCM Râmnicu Vâlcea (ianuarie 2020)

Clasament

  1. Râmnicu Vâlcea – 24p (214-161) – 8
  2. Corona Brașov – 21p (224-192) – 8
  3. Gloria Buzău – 18p (208-186) – 8
  4. Minaur Baia Mare – 16p (200-181) – 8
  5. CSM București – 15p (185-155) – 7
  6. Dunărea Brăila – 15p (209-197) – 8
  7. CS HC Zalău – 12p (218-218) – 9
  8. Gloria Bistrița – 12p (181-184) – 8
  9. Măgura Cisnădie – 10p (208-198) – 8
  10. SCM Craiova – 9p (158-167) – 7
  11. AHCM Slobozia – 4p (174-207) – 8
  12. CSM Slatina – 4p (157-193) – 7
  13. Rapid București – 3p (167-215) – 8
  14. CSU Cluj-Napoca – 0p (183-232) – 8

Etapa 8. Rm. Vâlcea – Zalău: 26-20. Miercuri, 30 octombrie: CSU Cluj – CSM București (15.30, TVR HD). Sâmbătă, 2 noiembrie: CS Minaur – Corona; Slobozia – Buzău; Dunărea – Bistrița; Slatina – Rapid; Cisnădie – Craiova (15.30, TVR HD).

 

Turul Ligii Florilor pentru Minaur

  • Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
  • Etapa 3 (miercuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
  • Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
  • Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur
  • Etapa 12 (marți, 7 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur

 

Lotul echipei CS Minaur în meciurile de până acum

  • Portar: Ana Maria Măzăreanu (8 meciuri / 0 goluri), Cristina Enache (8/1), Cristina Ciaușescu
  • Extremă stânga: Oana Cîrstea (8/13), Eva Kerekes (3/0), Camelia Hotea (5/8)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (8/17), Larisa Tămaș (7/4), Maria Shteriova (8/36)
  • Centru: Roxana Szolosi (8/20), Andreea Popa (8/23), Anna Ivanenko
  • Inter dreapta: Paulina Masna (8/24), Anca Polocoșer (8/5), Helena Rysankova
  • Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (8/19), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (8/3)
  • Pivot: Oana Bondar (8/8), Yaroslava Burlachenko (8/14), Mădălina Conache (6/2)
  • Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.