Fetele de la Minaur câștigă în deplasarea de la Craiova

Etapa a 4-a a adus pentru CS Minaur a doua victorie consecutivă în deplasare din acest campionat, de această dată pe terenul echipei SCM Craiova, una dintre grupările bune ale Ligii Florilor. Baia Mare s-a descurcat foarte bine după un început rău de meci, în care a fost condusă cu 4-0 (min. 6). Costică Buceschi a cerut time-out, iar în următoarele 24 de minute de prima repriză, CS Minaur a marcat de 13 ori, primind doar patru goluri (șapte dintre acestea au fost marcate în ultimele  nouă minute din prima parte, timp în care oltencele nu au reușit să înscrie).

După reluare, gazdele revin în joc de la 8-13 (30) la 11-13 (38), iar Buceschi cere un nou time-out, care să aducă puțină liniște în tabăra noastre. În aceste opt minute s-a ratat foarte mult și doar prestația de excepție a apărarii și a portarului Cristina Enache au făcut ca echipa din Craiova să nu întoarcă rezultatul. Diferența de două goluri s-a menținut până la 13-15, după care Baia Mare a izbutit să meargă din nou la 4-5 goluri, păstrând diferența până la final. S-a terminat 17-22 și Minaur vine acasă cu trei puncte extrem de prețioase.

SCM Craiova – CS Minaur Baia Mare: 17-22 (8-13)

• Sala sporturilor din Craiova; cca 1.00 spectatori
  • Arbitri: Mihai Pîrvu (București) și Mihai Potîrniche (Buzău). Obs. Ionuț Barbu (București)
  • Aruncări de la 7m: 6-5 (transformate: 4-3; au ratat: Vizitiu, Țicu / Szolosi 2). Minute de eliminare: 6-14 (în min. 43, Burlachenko a fost descalificată pentru trei eliminări)
  • Craiova: Curmenț (11 intervenții), Chetraru (a apărat 2 de 7m), Dzukheva (o intervenție) – Țicu 5/8 (4 din 7m), Vizitiu 5/13 (unul din 7m), {elaru 2/2, V. Ion 2/4, Orșivschi 2/5, Tudorică 1/4, Nikolic 0/4, Colac, Gace, Trifunovic, Zamfir, Klikovac. Antrenori: Bogdan Burcea, Costin Dumitrescu și Grigore Albici
  • CS Minaur: Ana Maria Măzăreanu (o intervenție), Cristina Enache (12 intervenții, a apărat un 7m) – Oana Cîrstea 5/7, Andreea Popa 4/6, Marija Shteriova 4/10, Roxana Szolosi 3/7 (3 din 7m), Paulina Masna 3/9, Yaroslava Burlachenko 2/2, Sonia Seraficeanu 1/1, Sylwia Lisewska 0/5, Larisa Tămaș, Petruța Argyelan, Anca Polocoșer, Mădălina Conache, Oana Bondar, Camelia Hotea. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.