Fetele de la Minaur au urcat pe podium după victoria de la Bistrița

Medaliata cu bronz a ediției trecute de campionat, Gloria Bistrița, a primit sâmbătă după-amiază (ora 17.30) replica echipei feminine a CS Minaur Baia Mare. Un meci destul “de viu”, însă cu multe ratări și cu multe greșeli de tehnică individuală, în care miza și-a spus cuvântul. Minaur a fost condusă o singură dată pe tabelă (12-11) și a obținut victoria la limită, cu un gol marcat în ultimul minut de tânăra Andreea Popa, unul dintre cele mai bune transferuri făcute în vară de clubul băimărean. Minaur a urcat pe locul 3 în clasament și, chiar dacă mai sunt două jocuri din etapa a 6-a, nu mai are cine s-o întreacă.

Am început bine meciul și am condus 1-5 (6), iar la 2-6 (8) Horațiu Pașca își consumase deja două timpuri de odihnă. Gloria a revenit mai apoi în joc, am avut 9 minute fără gol, noroc însă că a mers poarta și apărarea. Gazdele au venit până la 5-6 (15), apoi am păstrat o diferență de 1-2 goluri până la finalul primei reprize.

Partea a doua a fost și mai echilibrată și ne bucurăm că am rezistat, în condițiile în care nu ne-am putut baza deloc pe interii Rysankova și Lisewska, în timp ce Masna a ieșit și ea accidentată la mijlocul părții a doua. Am început slab partea a doua, dând posibilitatea gazdelor să ne conducă 12-11 (36). Seraficeanu, Masna și Shteriova au marcat însă pentru 12-14 (42). Să mers până spre final la 1-2 goluri, cu avantaj de partea Băii Mari. La 19-21 (53), gazdele înscriu de două ori și avem 21-21 (56.32). Buceschi cere time-out. Pierdem balonul la un pas greșit, apoi Cîrstea și Moroianu ratează din extremă. Cu un minut și zece secunde înainte de final, Enache prinde la Ardean, iar la atacul următor Andreea Popa înscrie cu o boltă de la 7m peste Zoqbi de Paula. Gazdele nu mai apucă să arunce spre poartă decât din 9m, cu zidul în față, Szabo trăgând peste. Felicitări echipei și staffului!

Gloria Bistrița – CS Minaur Baia Mare: 21-22 (9-11)