Fetele de la Minaur au disputat un amical la Târgu Mureș

Duminică dimineața, Sala sporturilor din Târgu Mureș a fost gazda unei partide amicale între ocupanta locului 2 din seria D a Diviziei A, CSM Tg. Mureș și CS Minaur Baia Mare. Au făcut deplasarea 12 jucătoare de la Minaur, iar rezultatul a fost 39-24 (17-14) pentru ocupanta locului 3 din Liga Florilor MOL în acest moment.

Gazdele, o echipă formată din jucătoare tinere și promițătoare, au jucat bine în prima parte a jocului, iar diferența la pauză a fost de doar trei goluri. Antrenorii echipei noastre au schimbat mereu echipa, la fiecare 15 minute, toate fetele primind astfel minute. Mai mult, fiecare dintre ele (cu excepția portarilor) a marcat cel puțin o dată.

Au fost lăsate acasă jucătoarele care au fost la loturile naționale: Sonia Seraficeanu și Andreea Popa (lot senioare), Eva Kerekes (lot tineret). Restul jucătoarelor au fost odihnite, pentru că marți, 18 februarie, CS Minaur va juca în optimile Cupei României, cu AHCM Slobozia. Partida se va disputa de la ora 17.00, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană”.

CS Minaur: Cristina Enache (4 intervenții), Ana Maria Măzăreanu (11 intervenții) – Yaroslava Burlachenko 12, Oana Cîrstea 5, Petruța Argyelan 4, Oana Borș 4, Roxana Szolosi 4, Marija Shteriova 4, Anna Ivanenko 2, Larisa Tămaș 2, Anca Polocoșer 1, Mădălina Conache 1. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.