Fetele au pierdut la Slatina, scor 21-26

CS Minaur a pierdut în deplasare la CSM Slatina, scor 26-21, după un meci foarte dur, cei doi arbitri dictând în total 19 eliminări de două minute și două cartonașe roșii (Oana Bidașcu – CS Minaur și Geanina Drăghici – CSM Slatina). La pauza jocului, CSM Slatina a avut patru goluri în avantaj, scor 14-10.

CSM Slatina a început mai bine partida, marcând primele trei goluri ale jocului. CS Minaur a revenit la 4-3 (min. 11), iar mai apoi a preluat conducerea la 8-7 (min. 16), însă pentru puțin timp, deoarece gazdele au marcat trei goluri consecutive și s-au distanțat la 10-8 (min. 23). CSM Slatina a marcat ultimele trei goluri ale primei reprize, iar la pauză a intrat la vestiare cu scorul de 14-10.

Echipa noastră a revenit mai bine de la vestiare, apropiindu-se la un singur gol în minutul 34, scor 14-13. Echilibrul s-a păstrat până la mijlocul actului secund, când gazdele s-au desprins de la 20-18 la 25-19, acesta fiind momentul care a stabilit câștigătoarea partidei, echipa din Slatina declarându-se învingătoare cu 26-21.

În următorul joc, CS Minaur va întâlni pe propriul teren echipa CSU Oradea. Partida este programată pentru duminică 26 februarie începând cu ora 15:00

CASETA TEHNICĂ

CSM Slatina – CS Minaur 14-10 (26-21)

Aruncări de la 7m: 7-6 (transformate 7-4)

Minute de eliminare: 20-18

CS Minaur: Claudia Cetățeanu, Andreea Nastasă – Jenica Rudics (5 goluri), Andriyana Naumenko (5), Raluca Mihai (4), Cristina Andrița (4), Andreea Tecar (2), Ștefania Bălăceanu (1), Alexandra Pricop, Bianca Zegrean, Oana Bidașcu, Daiana Gaiu, Iulia Bledea, Mariana Mykytei. Antrenoare: Simona Maior-Pașca și Ioana Marta.