Eşec usturător pe teren propriu

CS Minaur a suferit a doua înfrângere pe teren propriu în etapa a V-a din Liga Florilor, scor 23-30 (11-13), în faţa medaliatei cu bronz din sezonul trecut, CS Măgura Cisnădie. Primul eşec fusese înregistrat în faţa câştigătoarei din Supercupa României, SCM Rm. Vâlcea, scor 23-25.

Prima repriză a meciului cu Măgura Cisnădie a fost destul de echilibrată, chiar dacă gazdele au condus doar o singură dată pe tabela de marcaj, cu 1-0 (minutul 2). Profitând de un arbitraj “şmecheresc” al reşiţenilor Gurbina şi Stanciu oaspetele se instalează la conducere încă din startul meciului (1-3 în minutul 8). Minaur se menţine aproape de adversare şi egalează de mai multe ori (3-3, 4-4, 8-8, 10-10) însă nu reuşeşte să preia conducerea. Finalul primei reprize aparţine jucătoarelor de la Măgura Cisnădie, care pleacă la vestiare cu avantaj de două goluri (11-13).

În debutul reprizei a doua se joacă după acelaşi tipar, cu Măgura la conducere şi Minaur într-o permanentă cursă de urmărire. Asta până în minutul 40 când scorul era 15-17. Urmează o perioadă “horror” pentru localnice, timp de 6 minute poarta echipei băimărene fiind perforată de 6 ori consecutiv. Scorul devine 15-23 (min. 46), iar braziliencele de la Cisnădie fac spectacol în polivalenta băimăreană. Principalele remarcate sunt cele două extreme, Larissa Araujo (8 goluri) şi Mariana Costa (9 goluri), dar şi portarul Elena Voicu, care a strâns pe parcursul jocului 17 intervenţii bune ! Comparativ cu portarii de la CS Minaur, care au reuşit doar 2 intervenţii în 60 minute (Medvedova 1 şi Nastasă 1) !!!

Finalul jocului nu mai aduce nimic notabil, Măgura Cisnădie câştigă meritat cu 23-30 şi urcă momentan pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale feminine.

CS Minaur – Măgura Cisnădie 23-30 (11-13)

Sala sporturilor “Lascăr Pană” – circa 600 de spectatori.

Arbitri: Dorinel Gurbina şi Emilian Stanciu (Reşiţa).

Observator FRH: Iulian Enache (Braşov).

CS Minaur: Medvedova (1), Enache, Nastasă (1) – Rysankova 5, Burlachenko 5, Taivan 3, Bondar 3, Popescu 3, Lisewska 2 (1), Cîrstea 1, Tecar 1, Orşivschi, Seraficeanu, Shteriova.

Măgura: Voicu, Moreschi – Costa 9, Araujo 8 (3), A. Moldovan 5, Da Silva 2, Apetrei 2, Gatzel – Han 2, Tomescu 1, Fachinello 1, Toskovic, Iovănescu.

Aruncări de la 7 m: 2-3 (transformate 1-3, a ratat Tecar).

Minute de eliminare: 4-2.