Două eşecuri în Ungaria

CS Minaur Baia Mare a disputat două meciuri de pregătire la Székesfehérvár, în Ungaria, împotriva echipei Alba Fehérvár KC (locul 8 în sezonul precedent în prima ligă). Au fost două teste utile pentru gruparea băimăreană, în care antrenorul Costică Buceschi a testat cele 16 jucătoare pe care le-a avut la dispoziţie. Au lipsit: Andreea Lipară (operată de menisc) şi Petruţa Argyelan (participantă la Campionatul naţional de beach handball).

Primul joc a fost deschis pentru public şi s-a încheiat cu victoria gazdelor, 27-24 (15-13). Partida a fost extrem de echilibrată, cu 7 minute înainte de final scorul fiind 22-21. Câteva greşeli  tehnice ale băimărencelor, dar şi două decizii eronate ale arbitrelor, au înclinat până la urmă balanţa victoriei în favoarea localnicelor, din rândul cărora s-a remarcat în mod special Alexandra Do Nascimento, marcatoare a 8 goluri. Din păcate, pivotul Yaroslava Burlachenko s-a accidentat în minutul 50 şi a terminat meciul la spital, unde i s-a pus o bandă adezivă pentru sutura leziunii (a fost lovită neintenţionat de Claudine Mendy în frunte).

Alba Fehérvár KC – CS Minaur Baia Mare 27-24 (15-13)

Arbitri: Márton Zsófia şi Szabó Eszter.

Fehérvár: Mistina, Györkös – Do Nascimento 8 (1), K. Májer 5, Boldizsár 4 (1), Gorshenina 3, Szarka 3, Mendy 1, Sztankovics 1, Temes 1, Pelczéder 1, Hudra, Tornóczky, Utasi, Rózsás.

CS Minaur: Medvedova (13 + 2), Enache (5 + 1), Nastasă – Lisewska 4 (1), Bondar 4, Burlachenko 3, Ryšánková 3, Seraficeanu 3, Zaremba 3 (1), Cîrstea 1, Orşivschi 1, Poradnyk 1, Popescu 1, Tecar, Shteriova, Andriţa.

Aruncări de la 7 m: 5-4 (transformate 2-1, au ratat Do Nascimento, Boldizsar 2 respectiv Shteriova, Tecar, Zaremba).

Minute de eliminare: 6-10.

Meciul al doilea s-a desfăşurat cu “uşile închise” şi antrenorii au rulat în special jucătoarele care au evoluat mai puţin în primul joc. După o primă repriză echilibrată (17-16) gazdele s-au descucat mult mai bine în partea secundă şi au câştigat cu 38-32.

Alba Fehérvár KC – CS Minaur Baia Mare 38-32 (17-16)

Arbitri: Öri Edina şi Pozdena Erika.

Fehérvár: Mistina, Györkös – K. Májer 7, Sztankovics 6, Gorshenina 5, Hudra 5 (2), Rózsás 4, Szarka 4, Mendy 2, Boldizsár 2, Utasi 2 (1), Pelczéder 1, Do Nascimento, Temes, Tornóczky.

CS Minaur: Medvedova (6), Enache (1), Nastasă (6 + 1) –Tecar 6 (1), Bondar 5, Shteriova 5, Andriţa 4 (1), Ryšánková 3, Cîrstea 3, Popescu 2 (1), Lisewska 2 (1), Zaremba 1, Poradnyk 1, Seraficeanu, Orşivschi.

Aruncări de la 7 m: 4-3 (transformate 3-3, a ratat Hudra).

Minute de eliminare: 2-6.