CS Minaur ratează promovarea în Liga 2 la penalty-urile de departajare

De 210 minute și câte șase penalty-uri de departajare a fost nevoie pentru a cunoaște echipa din Maramureș care va reprezenta județul în Liga 2. Aceasta va fi ACS Fotbal Comuna Recea, care a învins cu 4-3 după 11m, scorul după cele 120 de minute de joc fiind 2-1 în favoarea gazdelor, același scor fiind înregistrat și în prima partidă.

Căldura excesivă a afectat calitatea jocului, dar și așa am avut parte de un meci dârz disputat, cu ambele echipe făcând o risipă de efort considerabilă. Echipa din Recea a deschis scorul în min. 11 prin Alexandru Mărieș, care a șutat din 12m lateral dreapta în plasă: 1-0. Minaur a reușit egalarea în min. 32, când a primit o lovitură de pedeapsă. A executat Batin, Bota a respins, dar atacantul băimărean a urmărit balonul și la trimis în plasă: 1-1. Finalul primei reprize avea să aducă încă un gol pentru Recea, Gabriel Oița fiind cel care a adus gazdele în avantaj.

Chiar dacă am mai fost ocazii de gol de ambele părți, nu s-a mai înscrie până la finalul celor 90 de minute, mai apoi nici în minutele de prelungire, astfel că a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a cunoaște echipa promovată în Liga 2. Surprinzător, de la Minaur au ratat cei mai experimentați jucători, Cristi Bud și Paul Batin, precum și tânărul Bogdan Piper, iar Lihet, Cordoș și Lemac au marcat.

ACS Fotbal Comuna Recea – CS Minaur Baia Mare: 2-1 (2-1; 2-1) – 4-3 după 11 m
  • Stadionul din Recea (în meciul tur, CS Minaur a câștigat cu 2-1)
  • Arbitri: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihai Marius Marica (Bistrița). Rezervă: Mircea Ardelean (Arad). Observatori: Ioan Onicaș (Zalău), Aurel Ionescu (București)

• ACSF Comuna Recea: 1. Alin Bota (cpt) – 21. Paul Szecui, 5. Gabriel Oița, 20 Milian Urs, 18. Marius Potcoavă, 14. Adrian Micaș, 25. Romario Rus, 10. Viorel Chinde, 8. Ciprian Brata, 9. Arthur Teuț, 11. Alexandru Mărieș
  • Rezerve: 39. Dorian Răilean – 2. Cătălin Jucan, 7. Cosmin Berindea, 17. Alex Oltean, 19. Adrian Balha, 16. Raini Bandula, 4. Bogdan Pașca
  • Antrenori: Ciprian Danciu, Ovidiu Mic

• CS Minaur: 1. Balazs Dombradi – 23 Ciprian Duruș (cpt), 5. Florin Cordoș, 27. David Simion, 33. Claudiu Pamfile, 17. Catalin Tutuța, 8. Andrei Coroian, 91. Eugen Zasavițchi, 77. Raul Hăjmășan, 26. Cristian Bud, 29. Paul Batin
  • Rezerve: 34. Alex Gudea, 3. Jean Prunescu, 7. Valer Giurgiu, 10. Adrian Șter, 19. Denis Lihet, 22. Brian Lemac, 47. Bogdan Piper
  • Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu, Marius Marian

În celelalte meciuri de promovare în Liga 2, Unirea Slobozia a învins cu 2-0 pe Mostiștea Ulmu (în tur 2-0), iar CSM Slatina a trecut cu 1-0 de Progresul Spartac (în  tur 1-0). Aerostar Bacau și “U” Craiova 1948 SA au promovat direct.