CS Minaur rămâne pe locul 6 după meciurile din ultima etapă a turului

Sâmbătă și duminică s-au disputat patru dintre cele șapte jocuri ale etapei a 13-a din Liga Florilor. Unul dintre acestea poate fi anulat, asta dacă echipa Corona va fi eliminată din competiție. Tocmai de aceea vă prezentăm două clasamente, unul cu Brașov și unul fără Brașov (foto: sportuldoljean.ro)

 

Întrecerea internă va lua o scurtă pauză, pentru o acțiune a lotului național (care, probabil, va avea săptămâna ce vine un alt antrenor principal), dar vom avea meciuri din 16-imile de finală ale Cupei României. CS Minaur va juca miercuri, de la ora 15.00, în deplasare, cu ACS Crișul Chișineu Criș, lidera la zi a seriei D din Divizia A (10 meciuri, 8 victorii și două remize).

Etapa 13 (ultima din tur): SCM Rm. Vâlcea – Corona Brașov (amânat); Măgura Cisnădie – SCM Gloria Buzău (joi, 23 ianuarie, 18.00); CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 23-22; SCM Craiova – Rapid București: 23-21; CSU Cluj Napoca – HC Zalău: 24-28; HC Dunărea Brăila – AHCM Slobozia: 31-18; CSM București – Gloria Bistrița (miercuri, 15 ianuarie, 18.30).

Clasament

  1. Râmnicu Vâlcea – 31p (317-258) – 12
  2. CSM București – 28p (334-271) – 12
  3. Corona Brașov – 26p (307-272) – 11
  4. Gloria Buzău – 25p (312-286) – 12
  5. Gloria Bistrița – 24p (291-277) – 12
  6. Minaur Baia Mare – 23p (324-307) – 13
  7. Dunărea Brăila – 21p (338-315) – 13
  8. CS HC Zalău – 21p (318-306) – 13
  9. SCM Craiova – 18p (261-276) – 12
  10. Măgura Cisnădie – 16p (306-295) – 12
  11. CSM Slatina – 13p (288-329) – 13
  12. AHCM Slobozia – 4p (287-345) – 13
  13. CSU Cluj-Napoca – 3p (302-375) – 13
  14. Rapid București – 3p (269-342) – 13

Etapa 14 (prima din retur). Duminică, 19 ianuarie: Brăila – Rm. Vâlcea; CSM București – Zalău. Sâmbătă, 25 ianuarie: Corona – Rapid (amânat); Craiova – Bistrița; Cisnădie – CS Minaur; Slatina – Slobozia. Duminică, 26 ianuarie: Cluj – Buzău.

 

Clasament fără Corona

  1. Râmnicu Vâlcea – 31p (317-258) – 12
  2. CSM București – 27p (304-241) – 11
  3. Gloria Bistrița – 24p (272-253) – 11
  4. Gloria Buzău – 22p (290-268) – 11
  5. Minaur Baia Mare – 22p (297-280) – 12
  6. Dunărea Brăila – 21p (314-287) – 12
  7. CS HC Zalău – 21p (293-278) – 12
  8. SCM Craiova – 18p (261-276) – 12
  9. Măgura Cisnădie – 16p (277-264) – 11
  10. CSM Slatina – 13p (267-298) – 12
  11. AHCM Slobozia – 4p (264-319) – 12
  12. CSU Cluj-Napoca – 3p (272-352) – 12
  13. Rapid București – 3p (249-312) – 12

 

Liga Florilor pentru Minaur

  • Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
  • Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
  • Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
  • Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
  • Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
  • Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
  • Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
  • Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
  • Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov: 27-27 (12-15)
  • Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
  • Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
  • Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila: 24-22 (11-11)
  • Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur: 23-22 (10-11)
  • Etapa 14 (sâmbătă, 25 ianuarie): Măgura Cisnădie – CS Minaur
  • Etapa 15 (sâmbătă, 1 februarie): CS Minaur – CSU Cluj
  • Etapa 16 (sâmbătă, 8 februarie): CSM București – CS Minaur
  • Etapa 17 (sâmbătă, 22 februarie): CS Minaur – SCM Craiova
  • Etapa 18 (sâmbătă, 29 februarie): Rapid București – CS Minaur
  • Etapa 19 (sâmbătă, 7 martie): CS Minaur – Gloria Bistrița
  • Etapa 20 (sâmbătă, 4 aprilie): HC Zalău – CS Minaur
  • Etapa 21 (sâmbătă, 11 aprilie): CS Minaur – SCM Gloria Buzău
  • Etapa 22 (miercuri, 15 aprilie): Corona Brașov – CS Minaur
  • Etapa 23  (sâmbătă, 2 mai): AHCM Slobozia – CS Minaur
  • Etapa 24 (sâmbătă, 9 mai): CS Minaur – SCM Rm. Vâlcea
  • Etapa 25 (sâmbătă, 16 mai): Dunărea Brăila – CS Minaur
  • Etapa 26 (miercuri, 20 mai): CS Minaur – CSM Slatina

 

CS Minaur în tur

  • Portar: Ana Maria Măzăreanu (13 meciuri / 0 goluri), Cristina Enache (13/1)
  • Extremă stânga: Oana Cîrstea (12/21), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (9/11)
  • Inter stânga: Sylwia Lisewska (12/57 – 17 din 7m), Larisa Tămaș (11/4), Marija Shteriova (13/52)
  • Centru: Roxana Szolosi (13/24 – 14 din 7m), Andreea Popa (13/34 – 2 din 7m)
  • Inter dreapta: Paulina Masna (11/39), Anca Polocoșer (12/5 – 2 din 7m), Helena Rysankova (5/3)
  • Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (13/30), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (8/6)
  • Pivot: Oana Bondar (12/10), Yaroslava Burlacenko (13/21), Mădălina Conache (9/6)
  • Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.