CS Minaur pierde confruntarea cu CSM Focșani

CS Minaur a pierdut sâmbătă, 16 martie, confruntarea cu CSM Focșani. Echipa antrenată de Raul Fotonea și Alexandru Sabou a început bine partida, deschizând scorul prin Andrei Popescu care reușește să transforme prima aruncare de la 7m. Urmează o evoluție frumoasă a băimărenilor, aceștia reușind să conducă până în minutul 19 când gazdele egalează și preiau conducerea, reușind să marcheze de 4 ori consecutiv. CS Minaur scade avantajul gazdelor și reușeste să se apropie la 2 goluri, Albert Cristescu fiind cel care marchează ultimul gol înainte de pauză, astfel că se intră la vestiare cu scorul 15-13 pentru gazde.

În a doua repriză formația băimăreană reușește să se apropie la un gol de gazde de două ori, în minutul 31 prin Robert Nagy (15-14), repectiv în minutul 39 prin Alexandru Csepreghi (19-18). În ciuda eforturilor făcute de oaspeți, echipa gazdă este mult mai motivată și continuă să atace cu succes poarta băimărenilor reușind să își păstreze avantajul până la finalul partidei, când meciul se încheie cu scorul de 32-27.

CS Minaur: Țenghea, Apostu, Brajovic (6), Căbuț (4), Csepreghi (3), Cristescu (3), Haiduc (2), Nagy (2), Popescu (2), Botea (2), Vujadinovic (2), Y. Pop (1), Marta, Mureșan, Ștefan. Antrenor: Raul Fotonea, Alexandru Sabou.

Următoarea etapă readuce echipa CS Minaur pe teren propriu în fața propriilor suporteri, miercuri, 20 martie, ora 18:00, Sala sporturilor Lascăr Pană.