CS Minaur – Dunărea Brăila, un duel ce poate fi urmărit miercuri pe TVR 2 (ora 16.30)

Miercuri și joi se va disputa etapa a 6-a din Liga Florilor MOL la handbal feminin, meciurile urmând să aibă loc în Sala Polivalentă din București. Este ultima etapă ce se va juca în acest an, probabil, deoarece urmează pregătirea echipei naționale pentru participarea la Campionatul European din Norvegia și Danemarca, din luna decembrie (sperăm să nu fie surprize neplăcute și să aibă loc).

Băimărencele au plecat luni seara spre București, cu trenul, iar echipa este aceeași ca și la precedentul turneu de sală, de la Sf. Gheorghe. Nu pot reveni fetele care au avut probleme de sănătate, însă revine antrenorul principal Costică Buceschi, singurul nume nou din delegație față de turneul trecut.

Dunărea Brăila este o echipă puternică, care și-a obținut dreptul de a participa în fosta Cupa EHF (acum îi spune EHF European League). Brăilencele s-au calificat în ultimul tur de dinaintea grupelor și vor juca în 21 și 22 noiembrie cu Viborg HK (ambele partide pe teren propriu). Dacă va trece de Viborg, Dunărea va ajunge în faza grupelor, acolo unde este direct calificată CS Minaur Baia Mare.

Brăilencele au avut un parcurs bun și în Liga Florilor, unde au reușit patru victorii, fiind învinsă doar de HC Zalău.

  • Portari: 1. Elena Șerban; 16. Ljubica Nenezic (Muntenegru)
  • Jucătoare de câmp: 2. Aneta Udriștioiu; 7. Cătălina Preda; 9. Gabriella Bucur; 10. Ioana Bălăceanu; 13. Nicoleta Safta; 15. Diana Axinte; 18. Bojana Milic; 19. Maria Kanaval; 20. Iasmina Ichim; 22. Mirabela Coteț; 24. Elena Dache; 27. Janja Premovic (Muntenegru); 28. Alina Czeczi; 30. Mădălina Zamfirescu; 31. Bianca Tiron; 71. Jovana Sadovska (Macedonia); 77. Morena Lima de Araujo Tamires (Brazilia); 98. Ștefania Epureanu; 99. Marina Dmitrovic (Serbia)
  • Antrenor: Neven Hrupec (Croația)

 

Etapa a 6-a (ultima care se va disputa în acest an – Sala Polivalentă din București)

Miercuri, 11 noiembrie

  • Crișul Chișineu-Criș – Activ Ploiești (11.00)
  • CSM București – CSM Slatina (13.45)
  • Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare (16.30, TVR 2)
  • Dacia Mioveni – Gloria Buzău (13.45)

Joi, 12 noiembrie

  • CSU Cluj-Napoca – HC Zalău (10.15)
  • SCM Craiova – CSM Galați (15.45)
  • Măgura Cisnădie – Rapid București (18.30, TVR 1)
  • SCM Râmnicu Vâlcea – Gloria Bistrița (13.00)

Clasament

  1. CSM București – 15p (170-117) – 5
  2. Minaur Baia Mare – 13p (123-102) – 5
  3. SCM Rm. Vâlcea – 12p (166-126) – 5
  4. Măgura Cisnădie – 12p (139-108) – 5
  5. Gloria Buzău – 12p (139-118) – 5
  6. Dunărea Brăila – 12p (120-100) – 5
  7. SCM Craiova – 9p (130-114) – 5
  8. Gloria Bistrița – 9p (119-115) – 5
  9. Dacia Mioveni – 6p (130-145) – 5
  10. CSM Slatina – 4p (112-118) – 5
  11. CSU Cluj-Napoca – 3p (94-112) – 5
  12. Activ Ploiești – 3p (97-132) – 5
  13. HC Zalău – 3p (91-127) – 5
  14. Rapid București – 2p (116-129) – 5
  15. CSM Galați – 3p (111-135) – 5
  16. Chișineu-Criș – 0p (92-151) – 5

Etapa viitoare (luna ianuarie 2021): Gloria Bistrița – Dunărea Brăila; CS Minaur Baia Mare – CSM București; CSM Slatina – Măgura Cisnădie; Rapid București – CSU Cluj-Napoca; HC Zalău – SCM Craiova; CSM Galați – Crișul Chișineu-Criș; Activ Prahova Ploiești – Dacia Mioveni; SCM Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea.