Cea mai categorică victorie a sezonului pentru CS Minaur (5-0 cu Șelimbăr)

Sâmbătă după-amiază, CS Minaur Baia Mare a obținut o victorie categorică pe teren propriu, 5-0 (2-0) cu Viitorul Șelimbăr, iar cu cele trei puncte acumulate a urcat pe podiumului clasamentului seriei a cincea. Mai sunt patru etape din acest tur de campionat și CS Minaur este la cinci puncte de echipa de pe primul loc, Luceafărul Oradea.

Băimărenii au marcat de cinci ori, adică jumătate din cât au reușit în primele 10 etape. Sigur, victoriile la un gol diferență sunt la fel de bine punctate ca și celelalte, însă de această dată chiar a ieșit frumos pentru echipa antrenată de Dorin Toma. Minaur a dominat meciul de la început la sfârșit, pe lângă cele cinci goluri fiind și alte ocazii de poartă. Băimărenii sunt la cel de-al treilea succes consecutiv, iar etapa viitoare vor juca în deplasare, cu Gloria Bistrița.

 

CS Minaur Baia Mare – Viitorul Șelimbăr: 5-0 (2-0)

  • Arbitri: Vlad Inoan (Florești) – Ioan Cozorici (Zalau), Elena Mazilu (Cluj-Napoca). Obs. Constantin Por (Satu Mare), Ioan Papp (Carei)
  • Minaur: Balazs Dombradi – Denis Lihet, Jean Prunescu, David Simion, Ciprian Duruș, Kirsztian Szekely, Adrian Bedea, Bogdan Piper, Răzvan Lupu, Adrian Șter, Brian Lemac

Rezerve: Alex Gudea – Alexandru Muscă, Vlad Suciu, Cătălin Tutuța, Alexandru Mitracu, Daniel Groza, Sandu Bococi

Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian

  • Șelimbăr: Tiberiu Matenciuc – Paul Hodea, Bogdan Visa, Ciprian Natea, Daniel Groza, Andrei Cîmpean, Marius Chindriș, Andrei Stanciu, Alexandru Neacșa, Catalin Tineiu, Ioan Cîrloanță

Rezerve: Radu Băila – Robert Moga, Andrei Doda, Bogdan Topor, Claudiu Giura, Adrian Cîrstean, Alexandru Ban

Antrenor Ioan Luca

 

Etapa a 11-a

  • CFR 2 Cluj Napoca – Unirea Dej: 2-1 (0-0); Sebastian Mailat (57 – 11m, 58) / Bogdan Pop (63 – 11m)
  • Sticla Arieșul Turda – CSC Sânmartin: 2-1 (0-1); Florin Dan (61, 73) / Alexandru Sorian (22)
  • ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin: 4-2 (0-0); Norbert Janos (65), Alexandru Mărieș (76, 86), Artur Teut (90+5) / Florin Truță (66, 90+1)
  • Metalurgistul Cugir – Gloria Bistrița: 3-2 (2-1); Paul Păcurar (3), Lucian Itu (13, 77) / Claudiu Meșter (11), Marius Curtuiuș (56)
  • CS Minaur Baia Mare – Viitorul Șelimbăr: 5-0 (2-0); Răzvan Lupu (16 – 11m), Ciprian Natea (41 – autogol), Adrian Șter (53, 75), Krisztian Szekely (60)
  • Industria Galda de Jos – SCM Zalău: 5-2 (2-1); Alecu Cioară (27 – 11m, 45, 52), Frențiu (85 – 11m), Paul Muntean (90+2) / Arnold Neuers (25), Alexandru Muntean (89)
  • Luceafărul Oradea – Unirea Alba Iulia: 3-2 (2-0); Paul Mitrică (39), George Paraschiv (44), Daniel Lasconi (85) / Daniel Mărgărit (64), Ionuț Frăsineanu (73)
  • AFC Odorheiu Secuiesc – Sănătatea Cluj Napoca: 0-2 (0-1); Dan Roman (45), Marton Szolosi (87)

Clasament

  1. Luceafărul – 25p (31-16) – 11
  2. Comuna Recea – 24p (26-12) – 11
  3. CS Minaur – 20p (15-7) – 11
  4. CSC Sânmartin – 19p (25-22) – 11
  5. Sticla Turda – 17p (12-10) – 11
  6. Sănătatea Cluj – 16p (12-10) – 11
  7. CFR 2 Cluj – 15p (19-19) – 11
  8. Viitorul Șelimbăr – 15p (14-16) – 11
  9. Gloria Bistrița – 15p (12-16) – 11
  10. Metalurgistul – 14p (12-14) – 11
  11. Unirea Dej – 13p (10-16) – 11
  12. Alba Iulia – 12p (17-13) – 11
  13. Avântul Reghin – 12p (15-16) – 11
  14. Od. Secuiesc – 7p (9-19) – 11
  15. Ind. Galda – 7p (13-28) – 11
  16. SCM Zalău – 2p (14-22) – 11

Etapa viitoare (8-9 noiembrie, 14.00): Unirea Dej – Sănătatea; Alba Iulia – Od. Secuiesc;  Zalău – Luceafărul; Șelimbăr – Galda; Bistrița – Minaur; Reghin – Cugir; Sânmartin – Recea; CFR 2 Cluj – Turda.

 

Programul turului pentru CS Minaur

  • Etapa 1: Sticla Arieșul Turda – CS Minaur: 2-1 (0-0); Alexandru Muscă (87)
  • Etapa 2: CS Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea: 1-1 (0-1); Adrian Bedea (63)
  • Etapa 3: Metalurgistul Cugir – CS Minaur: 1-1 (1-0); Bogdan Piper (75)
  • Etapa 4: Unirea Dej – CS Minaur: 0-1 (0-1); Krisztian Szekely (10)
  • Etapa 5: CS Minaur – Industria Galda de Jos: 2-0 (1-0); Răzvan Lupu (42), Krisztian Szekely (49)
  • Etapa 6: Luceafărul Oradea – CS Minaur: 1-0 (1-0)
  • Etapa 7: CS Minaur – AFC Odorheiu Secuiesc: 2-0 (1-0); Brian Lemac (45), Adrian Bedea (65)
  • Etapa 8: Sănătatea Cluj – CS Minaur: 2-0 (1-0)
  • Etapa 9: CS Minaur – Unirea Alba Iulia: 1-0 (0-0); Brian Lemac (63)
  • Etapa 10: SCM Zalău – CS Minaur: 0-1 (0-1); Răzvan Rus (16)
  • Etapa 11: CS Minaur – Viitorul Șelimbar: 5-0 (2-0); Răzvan Lupu (16 – 11m), Ciprian Natea (41 – autogol), Adrian Șter (53, 75), Krisztian Szekely (60)
  • Etapa 12 (sâmbătă, 9 noiembrie, 14.00): Gloria Bistrița – CS Minaur
  • Etapa 13 (sâmbătă, 16 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CSM Avântul Reghin
  • Etapa 14 (sâmbătă, 23 noiembrie, 14.00): CSC Sânmartin – CS Minaur
  • Etapa 15 (sâmbătă, 30 noiembrie, 14.00): CS Minaur – CFR 2 Cluj