Băieții au învins Oradea și sunt cu un pas în Liga Națională!

Echipa de handbal masculin a Clubului Sportiv Minaur a reușit o victorie spectaculoasă în derby-ul seriei B din Divizia A, scor 30-18 cu CSM Oradea. La pauză, echipa noastră a avut un avantaj de cinci goluri, scor 13-8. În urma acestei victorii, echipa noastră s-a distanțat la opt puncte de CSM Oradea și este la un pas de promovarea în Liga Națională.

Tudor Marta (CS Minaur) se bucura dupa un gol marcat in timpul meciului de handbal CS Minaur – CSM ORADEA, disputat in cadrul etapei a 19-a, din Divizia A, in Sala Sporturilor din Baia Mare, vineri, 24 Martie 2017. © FOTO Paul Ursachi / www.upfoto.ro

Începutul de joc a fost sărac în goluri, primul gol fiind marcat de Daniel Mureșan în minutul 5, pentru ca în următoarele zece minute să se marcheze nouă goluri, scorul devenind 6-4 în favoarea formației noastre. Până la pauză, avantajul echipei noastre s-a mărit la cinci goluri, scor 13-8.

Robert Nagy (CS Minaur) arunca la poarta in timpul meciului de handbal CS Minaur – CSM ORADEA, disputat in cadrul etapei a 19-a, din Divizia A, in Sala Sporturilor din Baia Mare, vineri, 24 Martie 2017. © FOTO Paul Ursachi / www.upfoto.ro

În repriza secundă, echipa noastră a fost de neoprit, marcându-se goluri spectaculoase la poarta echipei din Oradea. Cea mai mare diferență de scor s-a consemnat în minutul 44, când echipa noastră a condus cu 25-11. La finalul partidei, sub uralele publicului, CS Minaur s-a impus cu 30-18.

CS Minaur – CSM Oradea 30-18 (13-8)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană”, Baia Mare

Arbitri: Mârza-Nedelea (ambii din Cluj)

Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate 5-3)

Minute de eliminare: 4-10

CS Minaur: Paul Simulescu, Alexandru Bucătaru – Alexandru Sabău (6 goluri), Tudor Marta (6), Daniel Mureșan (5), Călin Căbuț (3), Cristi Bodnărescu (2), Răzvan Mledenciu (2), Yurii Pop (2), Robert Nagy (1), Tudor Botea (1), Benjamin Szabo (1), Alin Câmpan (1), Răzvan Farcaș, Bogdan Mihai, Alexandru Farcaș. Antrenor: Raul Fotonea

Cel mai bun meci al nostru, din fericire, a coincis și cu cel mai important. Ne-am apărat foarte bine și apoi totul a fost mai ușor. Felicitări baieților, sunt tare mândru de ei. Felicitări și celor din conducerea clubului, pentru că mereu încearcă să facă totul ca noi să ne putem desfășura activitatea. E și victoria lor. Și nu în ultimul rând, mulțumim suporterilor, pe care azi i-am simțit foarte aproape.” a declarat antrenorul Raul Fotonea la sfârșitul jocului