Am încheiat turul cu înfrângere în faţa campioanei

Campioana en-titre a României, CSM Bucureşti, a învins în ultima etapă din turul campionatului pe CS Minaur Baia Mare, cu 30-21 (17-12), într-un meci disputat în sala „Rapid” din Capitală.

Maramureşencele au jucat de la egal la egal cu adversarele lor din Champions League doar 15 minute. CS Minaur a condus cu 2-4 (6’) şi 4-5 (9’), pentru ca în minutul 14 gazdele să preia conducerea cu 7-6. Urmează o serie de 8 goluri consecutive pentru CSM Bucureşti şi soarta meciului era decisă din prima repriză (15-6 în minutul 21).

Pe fondul unui joc mai atent al băimărencelor scorul se “strânge” până la pauză la o diferenţă de 5 goluri (17-12). Minaur reduce diferenţa în debutul reprizei secunde la 3 goluri (19-16 în minutul 38) şi ratează şansa de a se apropia la 2 goluri. La fel ca în prima repriză, urmează o perioadă de “secetă” în atacul oaspetelor, cu multe pase la intercepţie şi aruncări în blocaj. Campioanele profită de degringolada din tabăra băimăreană şi marchează de 6 ori consecutiv (25-16 în minutul 43).

Antrenorii Dragan Djukić şi Costică Buceschi rulează toate jucătoarele şi consemnăm primul gol marcat în prima ligă pentru Petruţa Argyelan dar şi primul gol reuşit de Anca Polocoşer pentru CS Minaur.

În finalul jocului predomină greşelile tehnice de ambele părţi, acestea nu influenţează însă soarta partidei şi CSM Bucureşti îşi consolidează victoria, scor 30-21.

Minaur încheie prima jumătate a campionatului pe un onorant loc 4 şi va juca săptămâna viitoare în deplasare cu CSM Galaţi în prima etapă din retur.

CSM Bucureşti – CS Minaur 30-21 (17-12)

Sala “Rapid” – aprox. 250 de spectatori.

Arbitri: Claudiu Gorina şi Florin Melencu (Craiova).

Observator FRH: Octavian Pripas (Rm. Vâlcea).

CSM Bucureşti: Ungureanu (12 int. bune), M. Ion (2 int.) – Radicević 11 (2), Mehmedović 6, Čvijić 3, Lazović 3, Bazaliu 3, Lekić 2, Udriştoiu 1, Hagman 1 (1), Omoregie, Jacobsen, Manea, Curea, B. Marin. Antrenori: D. Djukić, Ad. Vasile şi M. Ciobanu.

CS Minaur: Medvedova (6 intervenţii bune), Enache (3 int.) – Lisewska 4 (2),  Ryšankova 3, Tecar 3 (2), Shteriova 2, Burlachenko 2, Seraficeanu 2, Cîrstea 2, Taivan 1, Polocoşer 1 (1), Argyelan 1, Lipară, Bondar. Antrenori: C. Buceschi, M. Kovacs şi Cl. Cetăţeanu.

Aruncări de la 7 m: 3-6 (transformate 3-5, a ratat Polocoşer).

Minute de eliminare: 6-0.