Allez Ragot! Allez Ragot! Prima victorie după 4 ani în fața harghitenilor

Așteptat cu emoție de suporteri și cu mult optimism în vestiare, meciul dintre CS Minaur Baia Mare și HC Odorheiu Secuiesc a adus sâmbătă seara de la ora 18.00,  în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, peste 1200 de iubitori ai handbalului.

Oaspeții veneau din postura de favoriți, atât din punct de vedere al poziției din clasament și a rezultatelor din primele 4 etape, cât și din punct de vedere al valorii lotului și nu în ultimul rând pentru că în ultimii 8 ani am reușit să câștigăm împotriva lor un singur meci din opt întâlniri. Minaur l-a lăsat la vestiare pe Alexandru Sabău care se confruntă zilele acestea cu probleme de sănătate, însă a reușit, cu ajutorul fizioterapeutului Vlad Pop să îl recupereze pe Pierre Ragot, care suferise o contractură musculară cu două zile înainte de meci. Bine motivați de Raul Fotonea, băieții au intrat în teren deciși să-și mențină invincibilitatea de pe teren propriu. La prezentarea echipelor publicul îl aclamă pe Uros Vilovski, fost jucător al Minaurului. Se păstrează momentul de reculegere în memoria lui Lascăr Pană.

Arbitrii Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei din Piatra Neamt fluieră startul meciului. Cristescu primește o minge pe semicerc și marchează. Masivul Milos Dragas trimite un trasor și egalează. El și cu Krivokapic sunt principalele guri de tun ale harghitenilor. Irosim o minge în atac și Kuzmanovski nu ne iartă. Își începe recitalul Pierre Yves Ragot egalând la 2. Ne apărăm exemplar. Dragas își începe parada ratărilor, vădit incomodat de apărătorii noștri, coordonați de Bogdan Mihai. Acesta din urmă faultează, primește galben și oaspeții egalează din 7 metri prin internaționalul Mihalcea. Ragot pătrunde în forță, șutează în portar. Mingea ricoșează la Alin Câmpan care egalează (3-3, min. 8) . Ne apărăm bine în continuare, mai ales în zona centrală unde interii lor nu găsesc soluții. Dragas ratează din nou. Primim un 7 metri. Execută tânărul Tudor Botea, care până atunci nu jucase nici un minut. Ratează. Apărarea face față în timp ce Cristescu și Halcă ne duc la 5-3 (min. 12). Krivokapic reușește să marcheze primul gol, însă nu din acțiune ci de la linia de 7 metri. Mergem cap la cap, păstrând diferența de 2 goluri, până la 8-6, marcator… cine altul decât Ragot. Dragas își continuă șirul ratărilor, Krivokapici nici măcar nu poate arunca la poartă. Ne apărăm bine pe centru și cedăm deliberat extremele în speranța că ne vor „scoate” portarii. Răzvan Pop și apoi Bucătaru pentru câteva minute nu prind decât răzleț. Antrenorul Dragan Djukic ne citește strategia din apărare și dictează desfacerea jocului pe extreme. Rând pe rând, Mihalcea, Kovacevic, dar mai ales Baranau își iau în serios sarcina și găsesc tot mai des poarta lui Răzvan Pop. Suntem egalați la 8 în minutul 19. La atacul imediat următor are loc cea mai spectaculoasă fază a meciului. Tudor Marta se angajează spre poartă din colțul terenului. Misiune aparent imposibilă. Tribunele așteaptă șutul și deznodământul. Tudor s-a angajat însă pe semicerc cu alte planuri. La centru stă la pândă Andrei Popescu care primește mingea la semiînălțime, în semicerc, și marcheză splendid din aeriană. La 11-10, în minutul 22, Mureșan ratează desprinderea și Bușecan este eliminat 2 minute. Urmează o perioadă în care nu mai intră nimic. Profitând de superioritatea numerică, oaspeții se deprind marcând 4 goluri consecutive cu extremele Baranau și Kovacevic (11-14, min. 28). Cuplul Ragot-Căbuț face încă un efort, marcând ambii pentru scorul de la pauză (13-15).

În pauză „cunoscătorii” din tribune caută soluții de antrenor. Curg criticile.

La vestiar Raul Fotonea ajustează strategia și băieții ies montați în cursa de recuperare. Dragas, bine păzit, e doar umbra celui care rupea poarta în meciurile cu Steaua și Făgăraș. Șutul său e parat de Răzvan Pop, apoi comite un fault de eliminare. Ragot ne aduce la un singur gol diferență din 7 metri. Ne încurcăm în propriile atacuri și Baranau înscrie de două ori pe contraatac, în ciuda faptului că harghitenii sunt în inferioritate (14-17, min. 33). Minutul 34. Ragot amuțește tribunele după ce irosește o nouă ocazie de recupera din diferență. Era defapt liniștea dinaintea unei explozii în lanț. Atât a echipei, cât și a suporterilor. Începem să marcăm de peste tot, pe extreme, cu pivotul, de pe 9 metri, pe contraatac și de la 7 metri. De 6 ori la rând. Asta și cu sprijinul lui Răzvan Pop care îl blochează pe Kirokrapic de două ori în nici un minut. La 20-17, în minutul 41 mai ratăm și noi două ocazii prin Halcă și Popescu, dar sala simte că victoria nu ne mai poate scăpa. Atmosfera în tribune e una obișnuită. Obișnuită pentru suporterul băimărean, incendiară pentru oricine altcineva. La 21-18 oaspeții găsesc breșe prin centrul apărării noastre. Întâi primesc o lovitură de la 7 metri. Pop îl duce la disperare pe Krivokapic, parând execuția. La scurt timp însă hargitenii marcheză cu centrul Kuzmanoski și pivotul Vilovski. Ragot pătrunde și marchează un gol turcesc. Imediat, pe faza a doua, Mihalcea primește o pasă pe pătrundere și egalează (21-21, min. 49). Sala simte momentul delicat și reacționează. Efectul e instant. Câmpan, Ragot și Marta o strecoară de trei ori la rând în poartă  în nici două minute (24-21, min. 51). Se joacă cu garda jos. Meciul e deschis, sala în picioare. Odorhei marchează de două ori și vine la distanță de un gol (24-23). Din nou emoții. Minutul 54. Marius Szoke faultează, primește două minute și Ragot  se „instalează” la linia de 7 metri. Gol. Dragas mai încearcă odată, dar Răzvan Pop a închis poarta și sârbul rămâne cu un singur gol marcat. E 25-23, minutul 56 și avem atacul. Ragot își asumă din nou sarcina desprinderii pe tabelă. Trage peste și vine la schimbare. Intră Robert Nagy care după nici doi pași în teren îi confiscă mingea lui Kuzmanoski și pleacă singur spre golul izbăvitor. N-a fost să fie. Revenim totuși în atac unde Vilovski faultează dur și își lasă echipa în inferioritate numerică și pe Ragot din nou pe linia de 7 metri. Mână sigură. Mai sunt 3 minute și jumătate. Avem din nou 3 goluri avans. Dragas șutează și ne mai demonstrează odată că strategia de a ne apăra aglomerat central a fost cea mai inspirată. Minutul 58 ne aduce izbăvirea. Căbuț pătrunde în forță, în stilul să specific, și în ciuda unei opoziții acerbe strecoară mingea în poartă pe sub Viacheslav Saldatsenka, portarul bielorus recent convocat la naționala țării sale. De aici nici nu mai contează că Alin Câmpan este eliminat două minute și nici că primim două goluri sau că ratăm două ocazii. Victoria e a noastră. Fotonea îl îmbrățișează pe Djukic cu un zâmbet mare pe față. Contestatarii de la pauză sunt fericiți. Publicul începe să-și revină în simțiri, după dozele consistente de adrenalină.

Urmează meciul de joi 5 octombrie cu CSM Făgăraș în deplasare, echipă clasată pe penultimul loc în Liga Zimbrilor. La o săptămână după aceea primim vizita celor de la Steaua.

CS Minaur – HC Odorhei: 27-25 (13-15)

Arbitri: Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei (Piatra Neamț). Observator Gheorghe Năsturel (Reșita)

Aruncări de la 7m: 6-5 (transformate: 5-4)

Minute de eliminare: 6-10

CS Minaur: Portari – Răzvan Pop (14 intervenții, un 7m), Bucătaru; Jucători – Ragot 11 (5 din 7m), Câmpan 4, Căbuț 3, Cristescu 3, Marta 2, Halcă 2, Popescu 1, Mureșan 1, Nagy, Botea, Haiduc, Mihai,  Bușecan, Yuriy Pop. Antrenori: Raul Fotonea și Răzvan Pop.