Aducem „acasă” cele trei puncte de la Sighișoara

Echipa secundă a CS Minaur Baia Mare s-a deplasat duminică dimineață la Sighișoara pentru meciul cu tinerele speranțe de la Centru Național de Excelență, din etapa a 10-a a Diviziei A, Seria B, la handbal masculin. După 8 etape în care câștigaseră doar 3 partide, tinerii noștri jucători au început acest meci cu gândul la victorie, având ca întăriri pe Tudor Botea și Yurii Pop. Determinarea de a câștiga au demonstrat-o deja din primele 5 minute când conduceam cu 3 goluri (1-4). Am păstrat apoi avantajul până la jumătatea reprizei (5-8, min 15) după care ne-am desprins în numai 3 minute (6-11, min. 18), în parte și datorită intervențiilor lui Răzvan Apostu, dar și a formei foarte bune în care s-a aflat Botea, marcator până la final a 11 goluri. În următoarele 10 minute am mai adăugat două goluri la avansul deja confortabil (10-17, min. 27). În ultimele trei minute s-au mai înscris 6 goluri, repriza încheindu-se cu scorul de 14-21.

Repriza a doua a fost mai echilibrată, cu perioade de dominare și de o parte și de alta. CS Minaur II a avut după jumătatea reprizei chiar și o serie de 4 goluri marcate consecutiv, avantajul maxim ajungând la 10 goluri (22-32, min. 48). În cele din urmă am învins confortabil cu 30-38.

CS Minaur II profită de rezultatele celorlate meciuri, în special de egalul dintre CS Universitar Politehnica Timișoara și CSM Scolar Reșița (30-30) și trece pe locul 4 în clasament, cu 13 puncte, un salt de 5 locuri în ultimele două etape.

CNE Sighișoara vs CS Minaur II 30-38 (14-21)

Arbitri: D. Balate și K. Szabo (Brașov)

Minute de eliminare: 2-4

Aruncări de la 7 metri: 4-3 (4-2 marcate)

CS Minaur II: Apostu (12 intervenții), Bledea (2); Jucători: Botea (11 goluri), Makaria (7), Yurii Pop (6), Lenghel (4), Dedea (3), Szabo (2), Stoean (2), Armaș (2), Oargă (1), Pomian, Dobra.